Dopravní den

Projektový den ve škole 9. A

V pátek 29. 9. 2023 si naši žáci devátých tříd připravili projektový den na téma dopravní výchovy. Přivítali žáky z prvního ročníku a také děti z mateřské školy. Projektový den byl zaměřen na bezpečné chování na silnicích, povinnou výbavu kola, první pomoc, ochranu zdraví a další činnosti související s dopravní výchovou. Velký zájem vzbudilo stanoviště se závodní motorkou nebo jízda zručnosti na koloběžkách. Na závěr děti obdržely drobné dárky, které nám věnovalo oddělení Ministerstva dopravy ČR BESIP.

Mgr. Žaneta Kolářová

 

Terénní geografická exkurze

V 8. ročníku jsme v hodinách zeměpisu teoreticky procestovali celou Českou republiku, a proto jsme ve středu 27. 9. 2023, na začátku 9. třídy, vyrazili i do terénu. Cílem geografické exkurze bylo blíže poznat okolí Olomouce, naučit se pracovat s buzolou a v praxi uplatnit zásady bezpečného pohybu a pobytu v krajině. Brzy ráno jsme vyjeli vlakem do stanice Hrubá Voda zastávka a odtud na pěší túru přes Jedovou a Pohořany na Svatý Kopeček. Cestou jsme se kochali výhledy z nadmořské výšky až 633 m n. m. Trasu jsme zaznamenávali přes mobilní aplikaci „Mapy.cz“ do mobilního telefonu a dále s mapou pracovali i při vyplňování pracovního listu. Ušli jsme celkem 13,9 km. Počasí nám přálo a následující den volna pomohl při regeneraci a nabírání sil.  

Tajemná říše hmyzu

V pátek 29. 9. 2023 se žáci 7. ročníků zúčastnili projektového dne „Tajemná říše hmyzu“.

Nejdřív společně zhlédli dokumentární film o hmyzu a poté se rozdělili do dvou skupin. Jedna skupina se ve třídě na 14-ti stanovištích věnovala zkoumání hmyzu pomocí lup a mikroskopů, luštila různé křížovky a kvízy, snažila se určit druhy hmyzu pomocí Klíčů k určování hmyzu, řešila úkoly na interaktivní tabuli nebo se zabývala druhy hmyzu v různých ekosystémech.

Druhou skupinu čekala anglická část, kde se pomocí interaktivních her na tabletech naučili anglické názvy různého hmyzu, a na nákresu brouka se zjistili, jak se nazývají jednotlivé části hmyzích těl. Nejtěžší věc, která je v této části potkala, byl odborný text o vývoji hmyzu od vajíček po dospělého jedince, ve kterém hledali odpovědi na 11 otázek v pracovním listu. Téměř všichni si s ním ale bravurně poradili a i přes náročnost jazyka byli úspěšní. Na závěr měli žáci speciální úkol – navrhnout svého vlastního brouka. Fantazii se meze nekladla, a tak nám světlo světa spatřili brouci různých tvarů, barev a schopností… Obrázky jsou k vidění v přízemí školní budovy na nástěnce u šaten.
Po dvou hodinách se žáci vyměnili a obě skupiny si tak prošly celým projektem. Celkově se vše vydařilo, žáci se bavili, ale zároveň se dozvěděli spoustu nových informací.

Finanční gramotnost v Pevnosti poznání 

Dne 27. září se naši sedmáci zúčastnili přednášky k finanční gramotnosti Peníze nejsou věda, kterou organizuje ČSOB. 45 minutový program jim připomněl různé podoby obchodu v minulosti, vznik mincí a papírových platidel a vyzkoušel je ze znalosti českého bankovního systému. Přednáška byla hodně zaměřená na chytré hospodaření s penězi, velmi dobře vysvětlila, které půjčky jsou vhodné a které zbytečné, a přiměla žáky zamyslet se, zda vše, co si kupují, je opravdu nutné. Na závěr si všichni zahráli Kahoot, který ověřil, jak moc dávali pozor. S radostí musím říct, že velká většina našich žáků si odnesla sladkou odměnu za správné odpovědi… a určitě úplně všichni si odnesli cenné poznatky a pár podnětů k zamyšlení.  

text: Jiřina Kučerová 

Mandala z přírodnin

První pracovní činnosti tohoto školní roku a nádherné počasí využili žáci 4. ročníků k tvorbě mandal z přírodnin. Děti nasbíraly kousky trávy, větviček, listí, květů a pustili se do tvoření. Jak se nám to povedlo, posuďte sami.

Mgr. Blanka Vágnerová

Odznak všestrannosti

Odznak všestrannosti

První slavnostní školní den

První slavnostní školní den

Holický „Talent Olomouckého kraje 2023“ 

V úterý 12. září si žáci a studenti, kteří dosáhli mimořádných výsledků v mezinárodních, celorepublikových či krajských kolech soutěží a přehlídek, převzali ocenění Talent Olomouckého kraje 2023. Jedná se o osmnáctý ročník akce, jejímž účelem je podpora nadaných žáků základních a středních škol i gymnázií. Ocenění se uděluje ve dvou kategoriích a pěti oborech: humanitním, přírodovědném, technickém a dovednostním, uměleckém a sportovním. A právě v oboru sportovním byl v 1. kategorii letos vyznamenán i holický žák Tobiáš Maděrka, který je tělem i srdcem kanoista. Umístil se na krásném 5. místě a byl oceněn za 1. místa na Mistrovství ČR v disciplínách na kajaku. Spolu se studenty gymnázií Olomouckého kraje převzal ocenění a odměnu za sportovní výsledky. Tobiášovi gratulujeme a přejeme další cenné úspěchy. 

Za učitelský sbor třídní učitelka Zuzana Linhartová

 

 

 

 

Znáš dobře své (spolu)žáky?

To byl motivační název akce, kterou absolvovala třída 6. A v pátek 29. 9. 2023. Společně s třídní učitelkou a paní asistentkou se žáci vypravili do areálu Sluňákova v Horce nad Moravou. Prostřednictvím různých aktivit a her se žáci lépe poznali s novým spolužákem, ale hlavně paní učitelka třídní mohla své nové žáky poznat jinak než ve školních lavicích.

Mgr. Pavla Modrianská

Tvoje cesta onlinem 27. 9. 2023

Víte, kdo je predátor? Jak uvažuje a chová se? Co vám na sociálních sítích hrozí za nebezpečí? Proč a jak dbát na bezpečnost? Odpovědi na tyto a další otázky dostali žáci 8. ročníku v Pevnosti poznání, kde pro ně byla připravena v rámci Projektového dne ČSOB tematická přednáška Tvoje cesta onlinem. Přednášející policista směřoval studenty k bezpečné sebeprezentaci na sociálních sítích a informoval je o nejnovějších trendech kyberzločinů. Pak následovala zajímavá diskuze.

Pokud budete číst dále, dozvíte se, jaké poznatky si zúčastnění odnesli:

Rozálie: „Predátor má většinou mnoho stejných zájmů jako vy a předstírá, že rozumí vašim pocitům.

Jakub:   „Chová se podezřele přátelsky a tak, že toho máte hodně společného. Proto je vždy dobré si nastavit soukromý profil, pokud chcete na dané platformě dávat příspěvky.“

Ondřej: „Před predátorem vás může ochránit soukromý účet, protože musíte žádost o přátelství                povolit.“

Adéla: „Na přednášce nám pustili video, kde byl názorný příklad, co se může s predátorem odehrát. Bylo tam, jak si začala dívka psát s predátorem. Ze začátku byl milý, ale pak začal žádat intimní fotografie, kterými pak vyhrožoval a začal ji vydírat.

Tobiáš: „Další část přednášky byl videorozbor, ve kterém se probíralo, jak predátor chytil oběť a obral ji o peníze a soukromí. Další z rad je, chovej se mazaněji než predátor.“

Natálie: „Dozvěděli jsme se o predátorovi, který dostal 8,5 roku za mřížemi, založil si přes 90 profilů. Neměli bychom na své sociální sítě sdílet čitelné informace o nás.“

Daniel: „Nebýt čitelný znamená nedávat své oblíbené fotky na sociální sítě, tímhle způsobem se dá obelhat. Je dobré si s ním zkusit zapnout videohovor, když odmítne, je zřejmé, že- to bude predátor.“

Marika: „Co s tím, když si píšu s predátorem? Říct to rodičům nebo blízkým…“

Tobiáš: „ …hned přestaň, vyfoť si chaty a sdílej to s blízkými…“

Rozálie: „ …snažte se to vyřešit a hlavně se to nesnažte tajit…“

Jakub:  „…nahlaste vydírání na policii…“

Katka: „Bylo to dobré, líbilo se mi to, dozvěděla jsem se pár užitečných informací.“

Adéla: „O bezpečnosti je důležité se bavit, aby se nám nic nestalo. Akci jsme si užili a hodně jsme se dozvěděli.“

Zpracovala: Mgr. Zuzana Linhartová, foto: Mgr. Renata Čechová

Projektový den 8. B – Po domovních znameních

V pátek 29. září proběhl projektový den 8. B Po domovních znameních. Děvčata a hoši byli první hodinu seznámeni s průběhem exkurze, zároveň si vylosovali čísla, dle kterých si vybrali jednotlivá znamení a k nim základní informace čerpané z knihy „Domovní znamení v Olomouci“. Ty si nastudovali, také si zjistili význam neznámých výrazů a cizích slov.  

Poté se vydali v doprovodu třídní učitelky na Horní a Dolní náměstí, kde jednotlivá znamení nalezli a prohlédli si je. Každý žák ostatní účastníky seznámil s historií a významem vylosovaného domovního znamení. Paní učitelka pak shrnula náměty domovních znamení, kdy a proč vznikala a přidala i pár zajímavostí z pověstí olomouckých domů. Exkurzi přálo slunečné počasí a všem se líbila. 

Mgr. Zuzana Linhartová 

Sportovní úspěchy Terezy Kauerové 

Žákyně třídy 8. B Tereza Kauerová se poslední zářijové dny roku 2023 účastnila události Majorette World Championship v Chorvatsku.  Po červnovém úspěchu, 1. místě na Mistrovství Evropy ve slovinském Mariboru, se juniorský tým mažoretek z Bohuňovic vypravil předvést své dovednosti na Mistrovství světa v Zadaru. Tříminutové vystoupení splněné dle zadaných kritérií okouzlilo odbornou porotu natolik, že opět Bohunky z Bohuňovic zvítězily nad kvalitními soupeřkami a odvezly si krásné zlaté medaile.  

Tereze gratulujeme a přejeme další cenné úspěchy. 

Za učitelský sbor třídní učitelka Zuzana Linhartová

 

 

 

 

 

Moje volba, moje budoucnost

V pondělí 18. září se pro žáky 9. třídy uskutečnil projektový den Moje volba, moje budoucnost. V rámci celoročního projektu povolání jsme do naší školy pozvali na besedu paní Kateřinu Málkovou (zakladatelka Smartee v ČR). Cílem projektu bylo aktivovat zájem žáků o výběr povolání. V průběhu programu si žáci představovali budoucnost různých profesí a oborů, diskutovali na zadané téma a pracovali na mini projektech. Projektový den žáky zaujal a zároveň ukázal, jak se systémově učit návykům kariérního rozhodování.

Mgr. Žaneta Kolářová

Oslavy lesa na Flóře 

Počátkem října se žáci 4. B zúčastnili “Oslav lesa na Flóře”. V průběhu akce si nejen procvičili své teoretické znalosti o lese, ale měli také možnost si vyzkoušet např. “kácení stromů” nebo rýžovat české granáty. 

Mgr. Blanka Vágnerová 

Expozice o čarodějnických procesech

Dne 25. října se naši osmáci podívali do Šumperka, kde navštívili Geschaderův dům s expozicí o čarodějnických procesech v oblasti Velkých Losin a Šumperka.  

Ačkoliv ne všichni ocenili dřívější vstávání, po sedmé ranní jsme se již počítali na olomouckém hlavním nádraží. Ani ne hodinová cesta vlakem nám utekla jako voda a než jsme se nadáli, již jsme kráčeli podzimním Šumperkem, který nás přivítal velmi příjemnou teplotou a sluníčkem.  

Geschaderův dům se nachází hned pod náměstím Míru. Expozice je připravena ve sklepení domu rodiny Peschkovy, který byl zabaven v rámci inkvizičních razií v druhé polovině 17. století. Hned v první části jsme se podívali na asi 15 minutový film, který vypráví obávaný inkvizitor Jindřich Boblig. Mluví o tom, jak domnělé čarodějnice a čarodějníky vyhledával, zatýkal a velmi efektivně z nich dostával jak přiznání, tak jména dalších. Jiná část sklepení je věnována názorným ukázkám – našli jsme zde šatlavu, ve které byli věznění lidé drženi, mučící nástroje, kterými byla prováděna tortura, písemné doklady výslechů a soudních slyšení, verdikty, ale také třeba dopisy farářů, kteří se za oběti přimlouvali a prosili o jejich propuštění.  

Prohlídka na nás všech jistě zanechala stopy, přece jen se jedná o jednu z nejtemnějších částí našich dějin. Z celé exkurze si ale odnášíme myšlenku o tom, že musíme vždy pečlivě zvažovat, než někoho odsoudíme na základě jeho vzhledu a nebo názoru někoho jiného. Všichni sice víme, že na severní Moravě v 17. století nebyla žádná čarodějnice a že ti lidé zemřeli za hříchy, které nespáchali, ale v davu je síla a někdy stačí jen drobné pošťouchnutí, aby lidé byli ochotni ukázat prstem i na souseda… Dbejme tedy na to, abychom se vyvarovali osočování a křivých svědectví jen proto, že se nám někdo nezdá.  

Doubravský Dvůr

Ve čtvrtek 12. října 2023 navštívili žáci druhých tříd farmu Doubravský Dvůr. Seznámili se s životem hospodářských zvířat na statku a připravili krmivo pro krávy, které potom nakrmili. Viděli porodnici a školku pro telátka a dozvěděli se, čím se mláďata krmí. Paní farmářka dětem také ukázala, kde a jak se krávy dojí. Děti si připomněly, která hospodářská zvířata dávají mléko a co se z něho vyrábí. Potom mohly ochutnat místní zmrzlinu a koupit si v obchůdku produkty z farmy. Velkým zážitkem byl pro děti mobilní kurník, ve kterém posbíraly čerstvě snesená vajíčka. Samozřejmě zbyla i chvilka na hraní a skotačení na dětském hřišti, které je součástí farmy. K velké spokojenosti přispělo i sluníčko, které pěkně hřálo. Všem se den strávený se zvířátky líbil.

M. Martinková, I Studničková

Přespolní běh

Okresní kolo přespolního běhu se konalo na stadionu AK Olomouc a v Bezručových sadech. Závodu se zúčastnilo přes 300 závodníků z 11 škol olomouckého okresu. Naše škola postavila svá družstva ve všech kategoriích. Nejúspěšnější byli naši mladší žáci (E. Stara, M. Lukáš, D. Pluháček, N. Šuba, S. Svoboda, M. Koňárek ) a žákyně (G. Pospíšilová, E. Koriťáková, V. Šubová, E. Kargerová, S. Adámková). Umístili se na 6. místě.  

Starší žáci a žákyně získali 10. místo. V družstvu starších žáků závodili M. Bednář, D. Jančík, J. Vilhelm, V. Švec, M. Sadílek, F. Šprincl. Družstvo starších žákyň reprezentovaly V. Divoková, K. Fuksová, A. Vlachá, Na. Pospíšilová, V. Vlková, A. Čechová. Přespolní běh nepatří mezi oblíbenou disciplínu, přesto žáci odjížděli domů s úsměvem a dobrou náladou.

Mgr. Žaneta Kolářová

Dýňování 1. A

Dýňování 1. A

Dýňování  2023, 4. A + 6. A

Rok se s rokem sešel a opět tu byl u dětí další z oblíbených svátků roku – Halloween. K tradičním symbolům a dekoracím tohoto podzimního svátku patří už i u nás vyřezávané dýně. Proto děti ze 4. A celé pondělí 31. 10. 2023 ve škole doprovázelo toto téma. Nejenže si všichni připravili svůj vlastní návrh na vyřezání dýně a pak za pomoci starších spolužáků ze 6. A dýně vydlabali a vyřezali, ale také se dozvěděli spoustu zajímavostí na toto téma z celého světa, například velikost, a dokonce jméno největší doposud vypěstované dýně na světě: Výpěstek dostal speciální přezdívku. Původně totiž prý připomínal dokonale vytvarovaný basketbalový míč. Jmenuje se Michael Jordan, protože je rok 2023 a tento největší basketbalový hráč všech dob má 23 na dresu. Dýně vážila 1247 kg a odpovídala váze asi 2110 basketbalových míčů. Tuto rekordně velkou dýni vypěstoval Travis Gienger, 43letý učitel zahradnictví  z Minnesoty.

Jednou z dalších zajímavostí byla informace o netradičních oslavách podzimu v Belgii, kde  každý rok soutěží o to, kdo nejrychleji přepluje rybník v obří vydlabané dýni. Závodu se účastní stovky dětí i dospělých a konají se za každého počasí.

Žáci 6. A nejen pomáhali mladším s vyřezáváním, ale připravili pod dozorem paní učitelky Modrianské ve školní kuchyňce speciální dýňové občerstvení ve formě pečené dýně a dýňových muffinů. Všichni si na jejich dýňových mňamkách pochutnali. Na závěr dopoledne jsme se vyfotili se svými výrobky mezi barevným listím v trávě uprostřed holické návsi. Tento slunečný den si všichni moc užili. Vydlabané a osvětlené dýně poté zdobily budovu ŠD během „Uspávání broučků“. Většinu dýní si však následující den děti odnesly domů, aby jim ještě pár dnů zdobily jejich zahrady a balkony.

Za 4.A a 6.A Pavlína Doležalová

Školní liga házené

Dne 3. 11. se čtrnáct žáků prvních až třetích tříd naší školy, za doprovodu pana asistenta Milana, zúčastnilo kola školní ligy házené, které se konalo ve sportovní hale DHK Zory Olomouc.

Na akci jsme odjížděli ještě před začátkem vyučování, sraz všech žáků byl v 7:40, abychom zkontrolovali jak věci potřebné pro zápas, tak všechny návratky malých sportovců. Přesun k autobusu MHD i na místo samé nám značně zkomplikovalo nevlídné počasí, ale všichni jsme se moc těšili na nadcházející zápasy, takže nás to vůbec nerozhodilo. Po příchodu k hale se nás ujala koordinátorka zápasů Mgr. Sovová, zavedla nás do šatny a vysvětlila nám systém vzájemných utkání i základní pravidla hry házené.

V 8:50 jsme nastoupili ke svému prvnímu utkání, mnozí z nás se s touto hrou setkali až na místě. A i když jsme byli zpočátku náporem soupeřů zaskočeni, brzy jsme se sehráli a důstojně odolávali útokům protihráčů. První zápas nebyl počítán na skóre, byl odehrán pro seznámení se s pravidly hry. Tento zápas jsme sehráli se ZŠ Nedvědova.

To k druhému zápasu jsme už nastoupili značně nažhavení a s přehledem porazili zástupce ZŠ Svatoplukova. Byli jsme borci, vždyť v tomto zápase jsme neobdrželi jedinou branku!

Avšak třetí zápas nás opět vrátil na zem….Reprezentanti ZŠ Heyrovského byli perfektně sehraní, jejich nahrávky přesné, takže jsme obdrželi důstojnou porážku. Z toho jsme si ale nic nedělali, důležitá pro nás byla radost ze hry, poznávání krásy kolektivního sportu a hrdost, že právě my můžeme reprezentovat naši školu.

Než byly vypsány diplomy pro jednotlivé školy, proběhly jako vedlejší soutěž trestné hody na branku soupeře. Náš brankář byl téměř dokonalý a pustil jen málo gólů, takže jsme zaslouženě vyhráli. Na slavnostním nástupu všech zúčastněných družstev byly rozdány diplomy za účast jednotlivým školám a z každého družstva byl vybrán nejužitečnější hráč. Z našeho družstva to byl brankář Šimon Jonáš.

Poté už proběhlo jen společné focení a odjezdy všech soutěžících do svých škol. Už v šatně jsme si řekli, že kdyby bylo vypsáno další kolo ligy, rádi bychom se opět zúčastnili. Jen asi jako dvě družstva, abychom si více zahráli a nemuseli čekat na lavičkách střídačky.

Podzimní radovánky

V pondělí 30. října se druháci a třeťáci proměnili v čarodějnice, kostlivce, netopýry, duchy a další příšerky. Ten den se učili v halloweenské škole strašit, tančit, ale i číst, psát a počítat. Nedílnou součástí bylo i dlabání dýní, vyrábění a výzdoba třídy. Celý den si děti užily a domů odcházely spokojené. Následující den pak musely projít nádherně vyzdobenou, strašidelnou zahradou v mateřské školce, kde na ně čekala další strašidla a jiná havěť. Cestou, plnou světýlek, pak odnesly broučky ke spánku do domečků na školní zahradu. Tak dobrou noc.

M. Martinková a I. Studničková

Halloween

První akce Školního parlamentu ZŠ Holice byla soutěž o nejlépe vyzdobenou třídu při příležitosti keltského svátku Halloweenu. Do soutěže se zapojily všechny třídy druhého stupně, které měly za úkol co nejstrašidelnějším způsobem nazdobit svou místnost.

Komise složená ze členů parlamentu potom strávila celé dopoledne v úterý 31. října tím, že obcházela budovu a hodnotila jednotlivé třídy. Zaměřila se zejména na vynalézavost a originalitu, ale také třeba na kostýmy svých spolužáků. Nemalý podíl mělo také to, zda se do výzdoby zapojila celá třída.

Všechny třídy se na akci pořádně vyřádily a již během pondělka na nás koukali pavouci, vyřezané dýně, duchové, mumie, kriminalistickou páskou označená místa hrůzných činů a podobně. Po třídách i chodbách byly napředeny pavučiny a vzduchem poletovaly tematické balonky. Až do poslední chvíle tedy vůbec nebylo jasné, která třída nakonec vyhraje… v každé bylo tolik báječných kousků!

Sčítání bodů bylo velmi napjaté, někteří své hlasovací nálepky ztratili, jiní se nemohli rozhodnout, ale nakonec musíme za školní parlament vřele pogratulovat hned dvěma třídám, a to 7. A a 9. A, které si svou pílí vybojovaly 12 bodů a s nimi sladkou a příjemnou odměnu. Na druhém místě se umístila 7. B s 11 body, na třetím místě 6. A s 9 body.

První stupeň se soutěže nezúčastnil, ale to vůbec neznamená, že se nezapojil. Obě budovy prvního stupně se vyřezanými dýněmi, vystřiženými duchy a netopýry, plyšovými a plastovými pavouky a maskami hemžily již v pondělí 30. října. Mladší žáci si udělali projektový den Dýňování a vyřezali si nádherné svítilny Jack-o-lanterns, jichž několik teď zdobí vchody budov naší školy. Obrovskou pochvalu si zaslouží zejména naši prvňáčci, kteří si pro komisi školního parlamentu nachystali strašidelné uvítání i s básničkou a pěkně nás při jejím předvádění zakleli do žab… ale naštěstí se smilovali a přečarovali nás zase zpátky do lidí, abychom mohli pokračovat v obchůzce. Nejděsivější přivítání nás čekalo ve 4. A, kde se na nás nahrnula skupina krvežíznivých upírů a málem nás vysyčeli zase ze třídy ven. Ale i oni se nakonec ukázali jako vřelí hostitelé a naše vyděšené dušičky uchlácholili výbornými perníčky.

Celá akce se velmi povedla, žáci byli nadšení, motivovaní ke spolupráci a i přes značnou soutěživost velmi vstřícní ocenit píli ostatních. Za školní parlament doufáme, že si akci všichni užili a že si ji příští rok opět zopakujeme.

Uspávání broučků

Již tradičně uspořádala základní škola pro holické děti uspávání broučků s průvodem světýlek. I navzdory deštivému počasí přilákala celá akce velké množství malých účastníků, jejich rodiče i prarodiče. Průvod světýlek se vydal na procházku Holicí a zamířil i do mateřské školy, která byla velmi zajímavě a strašidelně vyzdobená – jako ostatně každým rokem. Na závěr děti uložily své broučky do papírových domečků, kde budou čekat do jara na své probuzení. Celá akce se velmi vydařila, byl čas i na setkání s bývalými žáky, kteří se do naší školy vždy rádi vracejí.

J. Viková, M. Martinková

Den upírů – Halloween ve 4. A

Halloween  oslavily děti ze 4. A v úterý 31. 10. 2023 v maskách na jedno téma, a to upíři. Všichni žáci i paní učitelka si připravili upírské oblečení, líčení a spoustu zajímavých rekvizit. Maminky a babičky napekly s dětmi doma speciální upírské občerstvení. Výuka probíhala podle rozvrhu, ale například v matematice děti počítaly slovní příklady a plnily různé úkoly s upíří tematikou. Všichni si tento den náležitě užili a už vymýšlí, na jaké téma se přestrojí příští rok. Nechte se překvapit.

Za 4. A upíří tř. uč. Pavlína Doležalová

Svátek svatého Martina 

Svátek svatého Martina

Úklid listí

Naše škola se pyšní velkou zahradou s několika vzrostlými stromy, které od jara do podzimu zkrášlují venkovní prostory a v dobách největšího horka poskytují příjemný stín. Tyto listy, které nám svými barvami zpříjemňují první podzimní plískanice, však také začnou opadávat, a tudíž je potřeba s nimi něco udělat.

My jsme se na to tedy vrhli ve čtvrtek 16. listopadu. Akci zorganizoval školní parlament a úklidu listí se zúčastnily všechny třídy počínaje čtvrťáky. Celé dopoledne se odehrávalo ve jménu kamarádské spolupráce, velkého pracovního nasazení a snahy nahrabat co nejvíce listí, které děti potom v pytlích nosily do přistaveného kontejneru.

Všichni zúčastnění žáci si zaslouží obrovskou pochvalu, kterou dostali speciálně i od pana školníka, jenž celé akci přihlížel a pomáhal udusávat listí v kontejneru. I když někteří drželi hrábky v rukou poprvé, ujali se práce s chutí a zapálením. Už teď se těší na další výpomoc – třeba až napadne sníh.

Finanční gramotnost

Ve středu 15. 11. 2023 pro nás deváťáky paní učitelka Linhartová domluvila projekt o finanční gramotnosti.  Do školy zavítala paní Hofmanová, finanční poradkyně a odbornice z Komerční banky. Seznámila nás s historií a vývojem peněz, s bankami, s bezpečným placením a s tím, jak nejlépe ochránit svůj účet. Také jsme si řekli, jaké typy plateb máme a jak nejbezpečněji platit a vybírat peníze z bankomatu. Potom jsme se bavili o kyberprostoru a o tom, jak nás můžou lidé i falešní bankéři nejčastěji okrást o peníze. Nikdy si nemáme nikam psát PIN karty. Také nesmíme nikomu říkat své osobní údaje, i kdyby se volající na telefonu představil jako zaměstnanec banky či policista. V další části programu jsme se rozdělili do dvou skupinek a spočítali si, jaké příjmy a výdaje měly rodiny Zámožných a Strádalových. Zjistili jsme, že jedna rodina vycházela s penězi dobře, ale druhé chyběly peníze, měla by tedy více šetřit. Nakonec jsme si zahráli kvíz, kterým jsme shrnuli získané znalosti a ukončili zábavný projektový den.

Text a foto: Natálie Pospíšilová, Mgr. Zuzana Linhartová

Předvánoční akce 1. třídy

Burza práce Flóra Olomouc a Scholaris Olomouc 2023

Jak si vybrat správné povolání? Výběr budoucího povolání, a tedy i výběr školy, je velmi důležité rozhodnutí. Dne 19. října žáci 9. třídy navštívili výstaviště Flora Olomouc, kde byl připraven veletrh nejvýznamnějších zaměstnavatelů v Olomouckém kraji. Žáky dále čekal doprovodný program, například živá knihovna povolání, venkovní expozice armádních a policejních vozidel, ochutnávky potravinářských výrobků a zábavné soutěže.

Ve dnech 22. a 23. listopadu 2023 proběhla v Olomouci přehlídka středních škol Scholaris Olomouc. Žákům základních škol a jejich rodičům byly poskytnuty informace o středních školách, učilištích a o situaci na trhu práce v Olomouckém kraji.

Mgr. Žaneta Kolářová

Vzdělávací program Extrakce DNA

Pevnost poznání v Olomouci si připravila vzdělávací program pro naše žáky 9. třídy. Program se konal v laboratořích a byl zaměřen na podstatu života na úrovni molekul. Žáci si zkusili izolovat DNA z rostlinného pletiva a přesvědčili se, že DNA můžeme vidět pouhým okem.

Mgr. Žaneta Kolářová

Svět v kapce vody

Na konci listopadu jsme s žáky šestých tříd navštívili program Svět v kapce vody v Pevnosti poznání. Zjistili jsme, že i v obyčejné kapce vody může existovat život. Pod mikroskopem se to jen hemžilo vířníky, perloočkami a různými bakteriemi. V druhé části programu se z nás stali genetičtí inženýři. Našim úkolem bylo vymyslet unikátní jednobuněčný organismus, pro který jsme na „buněčné burze“ nakoupili různé organely jako mitochondrie, chloroplasty, stigmu. Pro ty, kteří chtěli mít pořádného predátora, nechyběla v nabídce ani harpuna nebo ostny. V Pevnosti poznání jsme pak mohli navštívit některou z expozic, jež se věnují lidskému tělu, hlavolamům nebo fyzice. 

II. kolo miniházené

Tak už je to opět za námi! My, žáčci 1. – 3. tříd, jsme se v pátek 8. 12. 2023 pod vedením pana asistenta Milana zúčastnili už druhého kola Školní ligy v miniházené. Vzhledem k tomu, že byl minulé kolo velký zájem o účast v soutěži, vytvořili jsme dvě reprezentační družstva, abychom si více zahráli a aby se nám pravidla házené „vryla“ pod kůži. Hráli jsme podle předem stanoveného rozpisu, vše probíhalo zcela hladce, takže jsme si mohli hru jen užívat. Každé naše družstvo hrálo celkem čtyři zápasy. První družstvo, ač bojovalo jako malí lvi, bohužel všechny své zápasy prohrálo, ale to jeho členům vůbec nevzalo chuť do dalších bojů. To druhé družstvo tři zápasy vyhrálo a jeden prohrálo. Skvělý výkon! Po skončení všech zápasů jsme se seřadili ke společnému nástupu, na kterém byli vyhlášeni nejlepší hráči jednotlivých družstev a také nám byly rozdány sladké odměny za snahu i podané výkony. Další kolo v miniházené by mělo proběhnout v únoru 2024 a my se na něj už teď moc těšíme.

Žáci 1. – 3.tříd

Mikuláš

Jako každý rok, tak i letos uspořádali žáci 9. A mikulášskou nadílku pro děti z místní MŠ a také pro žáky 1. stupně naší školy. V úterý ráno 5. prosince na všechny netrpělivě čekal nejen Mikuláš, andělé a čerti, ale i pěkné čertice. Děti z MŠ se těšily na sladkosti, básničky i písničky, avšak trochu se bály čertů, jelikož ti řinčeli řetězy. Poté se Mikuláš se svou družinou vydal na 1. stupeň ZŠ. Jsem přesvědčena o tom, že si to všichni pekelně užili.

Olympiáda v českém jazyce – školní kolo 

Ve středu 29. listopadu 2023 proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce, kterého se zúčastnilo celkem 9 žáků z 8. a 9. ročníku: z 8. A Karel Kubiš, Jakub Lések, z 8. B Berenika Fuksová, Rozálie Pospíšilová a z 9.A Karolína Fuksová, Veronika Hlaváčová, Laura Königová, Nikol Pospíšilová, Kristýna Štajgrová. V první části, která trvala 60 minut, se žáci potýkali se záludnostmi českého jazyka, v části druhé, které bylo opět vyhrazeno jen 60 minut, měli účastníci napsat formou prózy slohovou práci na téma „Poprvé sám/ sama …“ s délkou 200 – 300 slov. Jaký slohový útvar si zvolili, bylo jen na nich. Všechny slohové práce byly velmi zdařilé a zajímavé, někdo psal o prvním pečení vánočního cukroví, o prvním zdobení vánočního stromečku, jiný zavzpomínal na svůj první školní den na základní škole nebo na první jízdu na „crossce“. To nejtěžší nás ale teprve čekalo. Jako vyučující českého jazyka jsme měly vybrat ty, kteří budou reprezentovat naši školu v okresním kole, jež se uskuteční v pondělí 29. ledna 2024 v DDM na třídě 17. listopadu v Olomouci. Ze všech účastníků jsme nakonec vybraly dvě žákyně z 9. A – Karolínu Fuksovou a jako náhradnici Veroniku Hlaváčovou. Dívkám přejeme, aby byly úspěšné i v okresním kole a zdárně reprezentovaly naši základní školu.  

Školní kolo zrealizovaly paní učitelky českého jazyka – Mgr. Renata Čechová a Mgr. Zuzana Linhartová.

Pěvecké vystoupení na „Vánoční dílně“ dne 7. prosince 2023 

Jako každý rok v prosinci, tak i letos se konala na naší škole „Vánoční dílna“ s možností tvoření, popovídání si nad šálkem horkého čaje nebo i punče, tento rok již podruhé i s možností si zazpívat několik známých vánočních písní a koled spolu se školním „Pěvecký kroužkem“ i s několika dalšími žáky pod vedením paní učitelky Mgr. Renaty Čechové.

Vánoční dílnu jsme zahájili s mírným zpožděním, neb jsme do poslední chvíle bojovali s nově zakoupeným ozvučením, které nám pak umožnilo, že nás bylo opravdu slyšet! Tímto bych chtěla poděkovat šikovným žákům z 9. A (Damiánu Jančíkovi, Jakubu Kidovi a Pavlu Kubíkovi), kteří se podíleli nejen na celkovém ozvučení, ale i na chystání a poté i na úklidu aparatury a dalších věcí.

Letos nám všem docela chyběl sníh, přesto zima o sobě dala vědět studeným větrem a velkým mrazem. Proto jsme se i my, zpěváci a muzikanti, snažili, abychom písničkami: „Rolničky“,  „Stojí vrba košatá“, „Nad horama vyšla hvězda“, „Tisíc Andělů“ a konečně „Zafúkané“ nejen přivolali dlouho očekávaný sníh, ale vykouzlili i tu správnou předvánoční atmosféru. Tak snad se nám to povedlo, neb při zakončení „Vánoční dílny“ v 18 hodin s námi zpívalo mnoho rodičů a přátel školy.

Zapsala: Mgr. Renata Čechová

Fotografie: Eliška Grolichová, žákyně 8.A

Vzdělávací zážitkové workshopy

Od 17. do 19. ledna 2024 proběhly v naší škole vzdělávací zážitkové workshopy Paměti národa. Žáci 7. A, 7. B a 8. B v jednotlivých dnech prožitkem zjistili nejen to, jak se ve 30. a 40. letech minulého století žilo obyčejným lidem, co cítili, čeho se obávali, ale také jak politická situace a poměry ve společnosti ovlivňovaly jejich životy.  Lektorky a lektoři nejdříve seznámili děti s novými či nejasnými pojmy, aby jim vzápětí, v hlavní části projektového dne, pomocí her a dramatizace přiblížili dobu antisemitských nálad,  blížící se německé okupace a samotné životní příběhy konkrétních pamětnic – Evy Boškové a Evy Kalinové. Netradiční forma výuky žáky zaujala, sklidila úspěch a už se těší na další obdobné akce.

Mgr. Zuzana Linhartová

Pěvecké vystoupení v Centru denních služeb v Olomouci (14. prosinec 2023)

Již podruhé v tomto kalendářním roce 2023 jsme s „Pěveckým kroužkem“ při ZŠ a MŠ Olomouc – Holice pod vedením paní učitelky Mgr. Renaty Čechové rádi zavítali do Centra denních služeb v Olomouci nejen proto, abychom si společně zazpívali s jejich klienty (seniory) a zaměstnanci, ale také abychom splnili svůj červnový slib, že se společně uvidíme i v adventním čase.

Dne 14. prosince 2023 jsme sice nedorazili v plné síle 13 žáků, neboť respirační onemocnění plně úřadovalo, ale i s polovinou účinkujících jsme se svým programem „ A je tu advent!“ dokázali vykouzlit opět báječnou předvánoční atmosféru. Cukrovím a horkým čajem provoněnou místností a s kouzelnou vánoční výzdobou zněly nejen nové vánoční písně a koledy: „Stojí vrba košatá“,

Nad horama vyšla hvězda“, „Tisíc Andělů“ a „Zafúkané“, ale všichni se opět po roce těšili na evergreeny: „Rolničky“, „Veselé Vánoce“ nebo-li „Vánoce, Vánoce přicházejí“, „Nesem Vám noviny“, „Půjdem spolu do Betléma“, „Jak jsi krásné, neviňátko,“, „Štědrý večer nastal“ a na závěrečnou slavnostní píseň „Narodil se Kristus Pán“. Hostitelé si pro nás opět připravili milé překvapení v podobě občerstvení (vánoční čaj a cukroví jako od babičky) a také ručně vyrobené dárečky (náramky, vánoční dekorace …). Všichni jsme se shodli na tom, že to bylo nezapomenutelné hudebně adventní dopoledne.

    

Zapsala: Mgr. Renata Čechová

Projektový den 8. B Holocaust v literatuře

Mezinárodní den obětí holocaustu, den osvobození koncentračního tábora Osvětim, si žáci 8. B připomněli projektovým dnem, kdy na toto téma nahlíželi během čtyř vyučovacích hodin nejen prostřednictvím komiksových literárních ukázek, ale i očima dokumentaristů, pamětníků a hlavně svými vnitřními pocity a dojmy.

Hlavní aktivita dne byla zaměřena na vytvoření vlastního příběhu, seskládání předem určených komiksových okének tak, aby příběh chronologicky či retrospektivně postupoval, logicky navazoval a vykresloval myšlenku a vlastní dějovou linku, kterou pak žáci mohli srovnat se skutečným příběhem pamětnice ztvárněným v knize „Ještě jsme ve válce – příběhy 20. století“ (třináct komiksových příběhů nakreslených špičkovými výtvarníky podle vyprávění třinácti skutečných lidí).

Závěrečnou půlhodinu své pracovní činnosti pak žáci věnovali tvorbě tzv. BLACK OUT POETRY. Jako umělečtí novátoři v textu příběhu začerňovali slova, která pro svá vyjádření nepotřebovali. Vzniklo tak dílo (báseň) často s jedinečným grafickým provedením a symbolickým významem.

Milí čtenáři, posuďte, jak se dílo povedlo!

Mgr. Zuzana Linhartová

Olympiáda v českém jazyce – okresní kolo

V pondělí 29. ledna 2024 proběhlo okresní kolo Olympiády v českém jazyce, které se konalo v DDM na třídě 17. listopadu v Olomouci.

Olympiáda měla dvě části – mluvnickou, ve které se řešitelé opět potýkali se záludnostmi českého jazyka, a slohovou – tentokrát měli účastníci napsat formou prózy slohovou práci na téma: „Kdybych měl/a stroj času …“ s délkou 200 – 300 slov.

V konkurenci 37 žáků z různých základních škol a víceletých gymnázií Olomouckého kraje nás zastupovaly dvě žákyně z 9.A – Karolína Fuksová a jako náhradnice Veronika Hlaváčová, obě v doprovodu paní asistentky Petry Žárské. Nakonec nás reprezentovala pouze Karolína Fuksová, která se umístila na 23. místě. Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Zapsala: Renata Čechová, učitelka Čj – Hv

Tříkrálová sbírka v Holici

V sobotu 13.1. 2024 se v naší obci konala již tradiční Tříkrálová sbírka. V mrazivém sobotním ránu vyšlo do všech ulic naší obce koledovat 23 skupin koledníků se skupinovými vedoucími. Celou Holicí se neslo veselé prozpěvování tříkrálové koledy.

Velmi děkujeme všem štědrým dárcům, kteří nám přispěli a začali nový rok dobrým skutkem. Rovněž děkujeme obětavým rodičům, bývalým žákům školy a jejich přátelům, bez kterých si průběh akce již neumíme představit.

Podařilo se nám vykoledovat neuvěřitelných 94 680 Kč, což je dosavadní rekord v historii TKS v Holici. Máme velkou radost, že jsme byli opět lepší než vloni. Velmi děkujeme za každý finanční dar a moc si toho vážíme.

 Letošní výtěžek TKS bude věnován především k podpoře dobročinných projektů v celé ČR, přímo u nás na Olomoucku, ale i v zahraničí. V roce 2024 chce naše olomoucká charita z tříkrálových darů podpořit:

  • provoz ordinace praktického lékaře a psychiatra pro lidi v nouzi
  • rozvoj a opravu zázemí pro lidi s duševním onemocněním
  • rekonstrukci Domova svatého Kosmy a Damiána pro lidi v nouzi se sníženou soběstačností
  • rozvoj centra materiální a finanční pomoci lidem v nouzi na Olomoucku, kterým hrozí sociální propad

Na průběhu této krásné a záslužné akce se podílelo téměř 100 žáků naší školy, jejich rodiče a také bývalí žáci a jejich přátelé. Celou akci přišel podpořit a koledníkům požehnal náš nový pan farář, páter Josef Mikulášek.

Mumifikace

Nedílnou součástí dějepisné výuky o starověkém Egyptě je proces mumifikace. Naši šesťáci se samozřejmě podívali na videa a poslechli si výklad o tom, jaké orgány se odebíraly a jaké ponechávaly, čím se tělo zasypávalo a mazalo i jaké magické symboly se vkládaly mezi jednotlivé vrstvy obvazů. Není ale nic cennějšího, než když si zajímavé věci zkusíme na vlastní kůži, takže jsme se rozhodli mumifikaci vyzkoušet.

Jelikož není reálné mazat a obvazovat děti, tento dávný způsob uchování zemřelého jsme provedli na panenkách. Každá třída, 6. A a 6. B, dostala dvě – dívky balzamovaly Barbie a chlapci bazlamovali Kena.

Všichni se práce ujali s chutí a zapálením a nadšeně namáčeli plátno do speciální směsi lepidla, mouky a vody, která fungovala jako pojidlo. Malovali posmrtné masky a posvátné symboly, které potom vložili do pyramidy spolu s mumií. Výroba pyramid nám šla trochu hůře, ale nakonec jsme to zvládli. Výsledné práce jsou vystaveny ve třídách.

Zima v lese

V pátek 19.1. jsme se zúčastnili projektového dne „Zima v lese“. První vyučovací hodinu jsme si ve třídě za pomoci myslivce vyrobili ozdoby z dužnatého krmiva pro zvěř a vydali se na cestu. V lese na nás čekala spousta zábavných aktivit – přikrmování zvěře do zásypu a jesliček, střelba ze vzduchovky na terč, pozorování dalekohledem a opékání špekáčků. Konala se také tombola s odměnami. Rozloučení proběhlo závěrečným nástupem jako při výřadu po lovu. Děkujeme za krásný den, který jsme si mohli užít na chatě Mysliveckého spolku Holice.

Žáci 3. B a p. uč. Ličková

Příběhy pana Tydýta

Ve čtvrtek 1. února 2024 navštívili žáci 2. A a 2. B dramacentrum Sdružení D. Interaktivní program, kterého se zúčastnili, byl o odlišnosti, přijetí, kamarádství a pravých životních hodnotách. Děti byly nenásilnou formou vtaženy do příběhu pana Tydýta, plyšáka, jenž byl úplně jiný než ostatní hračky patřící holčičce Amálce a kterého hračky mezi sebe nepřijaly. Zklamaný a nazlobený pan Tydýt se vydal hledat, kým vlastně je a ke komu patří. Děti se ztotožnily s dalšími postavami a mohly zasahovat do děje. Žáci spolupracovali, improvizovali a zaujati dějem byli vedeni k aktivnímu řešení problémových životních situací, ke vzájemné spolupráci a k odpovědnosti za své chování. „Na vlastní kůži“ si vyzkoušeli, že každý problém má své řešení. Program se všem moc líbil. Odešli jsme bohatší nejen o zážitky, ale i o malý dárek v podobě plyšáka pana Tydýta.

M. Martinková, I. Studničková

Bowlingové klání 8. B.

Lze spojit fyzickou aktivitu s odpočinkem a soustředěnost se zábavou? Naprosto spolehlivě…v bowlingovém klání 8. B. Milí osmáci, tak ať to ve 2. pololetí svištíííííííí jako koule na dráze a dobré známky vám padají jako kuželky při hodech strike!!!    

Třídní učitelka Zuzana Linhartová

Co se událo v první třídě

Průmyslové muzeum Františka Josefa I

Ve středu 7. února se naši osmáci v rámci odpolední výuky vydali do Vlastivědného muzea Olomouc na výstavu s názvem Průmyslové muzeum císaře Františka Josefa I. Jedná se o dočasnou výstavu v Handkeho sále, která připomíná 150. výročí založení zmiňovaného muzea.

Ačkoliv při představě návštěvy historického muzea všichni naši žáci očekávali přehlídku obrazů, soch či kostýmů, tato výstava ukazuje umění užité. Žáci si prohlédli porcelán a keramiku, obuv a módní doplňky, lžíce, poháry, židle a další předměty běžné denní potřeby měšťanských domů první poloviny 19. století, dále také například zbraně či kované dveřní zárubně a panty.

Všichni jsme se shodli, že bylo velmi příjemné osvěžení nesedět jednu ,,odpoledku” v lavicích, ale provětrat se, protáhnout nohy a podívat se na učivo dějepisu také vlastníma očima.

Co se děje v litosféře

Tento školní rok jsme se žáky šestých tříd už podruhé navštívili Pevnost poznání, tentokrát program s názvem „Co se děje v litosféře?“

Nejdříve jsme si připomněli stavbu Země a typy pohybů litosférických desek, potom v atlasu hledali místa s častými zemětřeseními a sopečnou činností. Dále jsme si na modelu sopky popsali její stavbu a ukázali si, jak probíhá sopečná erupce a nakonec nechal každý vybuchnout sopku za pomoci jedlé sody a octa. 

V Pevnosti poznání jsme navštívili i volné expozice a se žáky 6. B zhlédli film v planetáriu. 

Prohlídka varhan v olomoucké katedrále

Pro žáky 9. třídy byla připravena unikátní prohlídka varhan v olomouckém chrámu sv. Václava spojená s malým varhanním koncertem. Pan Karel Martínek, místní varhaník, nás provedl tajemstvím a histroií varhan, předvedl nám královský nástroj v plné kráse. Dozvěděli jsme se hodně zajímavých informací týkajících se stavby varhan. Vše bylo završeno ukázkami nejznámějších skladeb, které nás ohromily.

Mgr. Žaneta Kolářová

Maškarní ples

Školní parlament naší školy v úterý 12. března zorganizoval svůj první školní maškarní ples. Karnevalu se zúčastnilo velké množství dětí ze školní družiny, ale přišli i starší žáci, kteří chtěli předvést své kostýmy. Po školní tělocvičně nám rejdily víly, princezny, skřítkové, vojáci, různá zvířátka, postavy z filmů a další bytosti. Členové parlamentu ze všech tříd si pro ně nachystali různé hry a soutěže, ve kterých děti získávaly lístky do tomboly. Těch jsme udali tolik, že nám začaly docházet! Nakonec jsme rozdali přes 70 plyšáků, hraček, pastelek, skládaček, ozdob a jiných krásných odměn.

Ples ale nebyl pouze pro první stupeň, i naši starší žáci si přišli na své. Když se ukončila organizovaná zábava a jednotlivá stanoviště se uklidila, dívky z 8. B se ujaly mixážního pultu a rozjely pro své spolužáky diskotéku. Ještě jsme stihli vyhlásit a odměnit nejlépe vymyšlené kostýmy žáků z 2. stupně a pak už byla volná zábava.

Mgr. Jiřina Kučerová

Komiks v krytu

Patnáctý březen roku 1939 si žáci 8. B připomněli v bývalém krytu civilní obrany v Bezručových sadech, v němž Institut Paměti národa znovu otevřel audiovizuální expozici Odkryté příběhy 20. století, jíž nově dominuje komiks Tři královny. Ten seznamuje účastníky s osudem tří žen, které se zachovaly odvážně a staly se hrdinkami 20. století. Za zmínku stojí příběh studentky Květy, která zařídila čtyřiceti pěti sirotkům převoz z Dukelského průsmyku (Údolí smrti) a roční pobyt v Olomouci.

Výročí dne, kdy Čechy a Moravu obsazovala v roce 1939 německá fašistická armáda, započalo v krytu tím, že našim osmákům byl představen krátký dokument Všední život Ivy Ondráčkové, ženy, jejíž osobní i pracovní život ovlivnily oba totalitní režimy, fašistický i komunistický. Po prohlídce krytu v přízemí se děvčata a chlapci odebrali do 1. patra, kde na ně čekal kvíz o 9 otázkách, v němž i pomocí QR kódů hledali odpovědi na tematicky zaměřené otázky. Za správné odpovědi byli odměněni drobným dárkem.

Jelikož 15. březen roku 2024 byl polojasný a teplý, na rozdíl od chladného a nevlídného 15. března roku 1939, spojili jsme návštěvu Institutu s krátkou procházkou po rozkvetlém parku a přilehlém Rozáriu a příjemně zakončili druhý březnový týden.

Mgr. Zuzana Linhartová

Rozkvetlá Holice

Rozkvetlá Holice

Zážitkový workshop Paměti národa – Den, kdy se mlčelo

Pro žáky 9. třídy byl připraven zážitkový workshop na téma proměny české vesnice na Domažlicku během kolektivizace v roce 1948. Workshop byl vystavěn podle skutečných příběhů a vyprávění pamětníků z archivu Paměti národa. Žáci se seznámili s historickými reáliemi pomocí interaktivní formy, aktivně se zapojili do příběhu a vyzkoušeli si své komunikační a divadelní dovednosti.

Mgr. Žaneta Kolářová

Dny vody

V rámci „Dnů vody“ jsme navštívili koncem března s žáky 7. tříd Čističku odpadních vod v Olomouci. Byla to jedinečná šance, protože exkurze v ČOV se pro školy již nepořádají. Prošli jsme si celý proces čištění vody od úplně špinavé, která přiteče z kanalizace, přes mechanické a biologické čištění až po vypuštění vody do řeky Moravy. 

Další exkurze se týkala úpravy vody. Nejdříve jsme nahlédli do parní čerpací stanice, která stojí na cyklostezce mezi Chválkovicemi a Černovírem. Dokonce nám pán, který nás provázel, spustil starý parní stroj k čerpání podzemní vody. Poté jsme se přesunuli do úpravny vody, kde probíhá finální očista a voda z ní přes vodojem putuje až do našich vodovodních kohoutků. Počasí nám přálo, takže jsme se kolem vody vypravili i do školy, a to po proudu řeky Moravy z Černovíra až k Envelopě. 

Fantasy literatura

K Mezinárodnímu dni dětské knihy si paní učitelka Linhartová připravila dvouhodinový projekt na téma Fantasy literatura. Všichni jsme pracovali pomocí aktivizujících metod se zajímavými pracovními listy a s texty z knih Letopisy Narnie. Za správné splnění především dovednostních úkolů jsme byli odměňování knoflíky, které se v závěru díky kouzlu čarodějnice Chabdis proměnily v malé jedničky. Netradiční styl výuky si užili nejen žáci 8. B, ale i ostatní studenti a zaměstnanci, jelikož jim výuku a pobyt ve škole zpříjemnila záludně se pohybující čarodějná postava téměř k nepoznání a všem vyloudila úsměv na tvářích.

žáci 8. B

Dravci

Znáte dravce, kteří se běžně vyskytují v naší volné přírodě? My už ano! Všichni jsme se totiž zúčastnili programu společnosti Seiferos, jejíž zástupci nám představili 40 ptáků ze své sbírky, od nejmenších poštolek až po orly a jednu velmi stydlivou supí dámu.  Pan Svoboda nám o každém ptákovi řekl důležité informace. Týkaly se způsobu života, potravy a společenského chování. Vtipně k tomu přidal i své vlastní zážitky a zkušenosti a všechny náramně bavil. Někteří ptáci trpělivě seděli a nechali se obdivovat, jiní, např. mladý orel skalní, se nedočkavě domáhali pozornosti.  Té se dočkali při přehlídce letu a lovu některých vybraných jedinců. Proletěla se poštolka, orel, sokol a jedna sova. U té jsme měli poslouchat, jak tiše letí, ale nadšení našich žáků bylo silnější než vůle, a tak jsme slyšeli jejich povídání.  Na závěr si čtyři naši žáci, jako odměnu za správné odpovědi v kvízu, nasadili rukavici a zkusili si dravce přivolat. Všichni jsme byli z programu nadšení a doufáme, že jej zase někdy uskutečníme.

„Chráníme přírodu“

Již třetím rokem jsme se s žáky 6. ročníků zúčastnili soutěže „Chráníme přírodu“ pořádanou Technickými službami města Olomouce. Soutěž měla tři kola. První spočívalo v úklidu okolí školy, druhé tvořila outdoorová hra v Botanické zahradě a Rozáriu v Olomouci a ve třetím měli žáci za úkol nakreslit popelářské auto budoucnosti. Některá vozidla byla namalována pastelkami, jiná fixami a někteří se rozhodli pro tisk z koláže v hodinách výtvarné výchovy s paní učitelkou Moupicovou. Všem žákům děkujeme za účast a věříme, že co se týká ochrany přírody, byla pro ně soutěž přínosná. 

Úspěch žáků ve výtvarné soutěži Poznej a chraň

V letošním školním roce vyhlásil DDM Olomouc u příležitosti Dne Země a EDO 2024 již 39. ročník výtvarné soutěže Poznej a chraň. Letošním námětem bylo zobrazení jakékoli podoby kamenů (hornin a nerostů). Tomu napovídá i název aktuálního ročníku – Kamenná krása.

Ocenění za své linoryty zobrazující kamenné otisky pravěkých živočichů získali: Sabrina Shayto, Karina Shayto, Samuel Kalman, Adam Maděrka, Eliška Ševelová, Kataryna Kozik, Sofia Ivanova, Marie Jana Míšová a Alena Holazová, všichni ze 6. A. Jako upomínku na svůj úspěch obdrželi kromě diplomu také leštěný minerál.

Ze starších žáků se z ocenění za kresbu achátu radovala Adéla Šromová z 8.B.

Mladým umělcům blahopřejeme a zveme k návštěvě výstavy oceněných prací v galerii DDM do 5. května 2024.

Soutěž Chráníme přírodu s TSMO

A jak to dopadlo? Žáci 6. A se umístili na krásném 2. místě. Vyhráli poukaz na „Zážitkový program v ZOO“ spojený s komentovaným krmením a návštěvou u některého ze zvířátek. Mimořádné ocenění získala Káťa Kozik za své popelářské auto, které bude zdobit jedno z vozů TSMO a brázdit ulice města Olomouce. Jak Káťa popsala, auto by mělo být barevné, aby se ho děti nebály a možná právě barevností a vzhledem připomínajícím ptáčka si její obrázek získal porotu a pomohl celé třídě vybojovat pomyslnou stříbrnou medaili, jelikož právě výtvarná díla rozhodla o vítězích celé soutěže. Ceny byly předány na Dni otevřených dveří TSMO, který se konal v sobotu 20. 4. 2024.

Děkujeme a blahopřejeme.

O projektu  8. A – Doma a jinde

Paní učitelky nám domluvily projekt s názvem Doma a jinde zaměřený na téma německé okupace, holocaust a 2. světovou válku. Na začátku se nám lektorky představily a my jim. Uvedly, o čem daný projekt bude, o čem si budeme povídat a co budeme dělat. Nejdříve jsme si na seznámení zahráli kompot. Poté jsme se rozdělili na politické strany, zvolili předsedu strany a snažili se naši politickou stranu prosadit. Také jsme se podívali, jak to s těmi politickými stranami ve skutečnosti bylo a kdo nakonec vyhrál. Museli jsme se také jako strana rozhodnout, co bychom udělali v různých situacích a kdo by nás za to volil. Rovněž jsme dostali papírky a na nich různá období a museli jsme určit, jestli se stala       př. n. l., nebo n. l. a kdy přesně. Vysvětlovali jsem si také různá nová slova, např. okupovat, kočovník atd. Jako poslední aktivita byla scénka, rozdělili jsme se do skupinek po třech, čtyřech a pěti, vylosovali jsme si papírek s danou scénkou a tu jsme museli za použití pomůcek (klobouků, šál a šátků) zahrát. Ke každé scénce jsme si pustili kratičké video a určovali, jak se Evička cítí. Evička proto, protože jsme si celou dobu povídali o dívce jménem Eva, která žila v období 2. světové války. Projekt byl zajímavý, poučný a mohli jsme se na danou situaci podívat z pohledu Evy. 

 Adriana Čechová, 8. A 

Festival kulturních programů ZŠ v sále Reduta – MF Olomouc

Dne 19. dubna 2024 se v sále Reduta – Moravské filharmonie Olomouc uskutečnil již 12. ročník festivalu kulturních programů ZŠ, který pořádala Komise pro občanské záležitosti se zaměřením na obřady – vítání dětí, slavnostní setkání jubilantů, apod. za přítomnosti významných hostů z odboru školství olomouckého Magistrátu.

Během celého dopoledne se na pódiu střídaly kolektivy žáků tentokráte ze třinácti olomouckých základních škol se svými programy (recitace, zpěv, tanec, divadlo), které nesměly přesáhnout časový limit 10 minut. Naši školu vzorně reprezentovali žáci ze 4. a 8. třídy a pod vedením paní učitelky Renaty Čechová zazpívali dvě stále velmi populární písně: Milenci v texaskách z českého filmového   muzikálu „Starci na chmelu“ (1964) a píseň od skupiny Olympic „Dej mi víc své lásky“, která letos slaví právě šedesát let a jež byla paní učitelkou Čechovou z experimentálního důvodu ve velmi krátkém čase malinko poupravena a aktualizována na „Dej mi víc své lásky aneb Dej mi víc“, abychom i my byli opět v něčem originální. Nový text této písně slavil úspěch, a tak se s Vámi o něj rádi podělíme.

Všichni účinkující si vzájemně fandili a atmosféra na pódiu i v sále byla skvělá. My jsme vystupovali jako druzí, takže jsme neměli čas ani na trému, pak už jsme i po pozdější přestávce na občerstvení v klidu sledovali další a další vystoupení.

Nakonec jsme byli všichni odměněni dárkovými poukázkami, diplomem a společnou fotografií. Ten den, byť byl od rána mrazivý, se opravdu povedl. Docela se všichni těšíme na příští magicky třináctý ročník, ve kterém budeme, a to slibujeme, opět originální. Ovšem pro některé žákyně to bude již ročník poslední.

Zapsala: Renata Čechová, učitelka

Čarodějnický rej

Na 30. dubna tradičně spadá slavnost pálení čarodějnic. Kvůli výstrahám ČHMÚ dnes sice asi nezapálíme žádné ohně, ale to neznamená, že si nemůžeme zpestřit den. U nás na škole dnes proběhl čarodějnický rej. Nezapojily se sice všechny děti, ale ty, které ano, do toho šly opravdu pořádně. Kolem školy běhali celé dopoledne černokněžníci a čarodějnice a všichni si užívali krásného počasí. Soutěž o výzdobu tříd sice vzaly vážně pouze dvě třídy (6. A a 7. B), ale o to víc se snažily a vysloužily si za to sladkou odměnu. V galerii se podívejte, jak se jim to povedlo.

Mgr. Jiřina Kučerová

Zdravá svačinka

V pátek 26. 4. 2024 jsme si místo dobrot od maminek nachystali dobrou zdravou svačinku ve školní kuchyňce. Čerstvý dýňový chlebíček, žervé, různá semínka – dýňová, chia, slunečnicová, čerstvá zelenina – mrkvové kytičky a ředkvičková kolečka a jako bonus sedmikrásky… Radost jíst! Všem nám moc chutnalo… Pokochejte se našimi krásnými výtvory a třeba také načerpejte inspiraci. Zkuste to také, je to jednoduché a zvládne to úplně každý. Dobrou chuť!

Mgr. Monika Pávková

Veselé zoubky

Naše třída 1. A se zapojila se společností DM drogerie do projektu Veselé zoubky. Nacvičili jsme si, jak správně postupovat při čištění zubů, jaké jsou možnosti prevence zubního kazu, jaké existují druhy zubních past a dalších výrobků na správnou dentální hygienu. Za odměnu si každý odnesl zdravý balíček od firmy DM drogerie. Celý projekt jsme zakončili výtvarným počinem – papírovou koláží a pomůckou na zábavnou hru. Bylo to zajímavé, zábavné a poučné. Děkujeme!

Mgr. Monika Pávková

Knihovna

V úterý 30. dubna naši prvňáčci navštívili holickou knihovnu. Trpělivá knihovnice, paní Čoupková, si pro nás připravila besedu o dětských knihách z edice Moje první čtení. Přečetli jsme si popletené pohádky, pokusili jsme se je rozplést a u toho jsme se náramně pobavili. Dověděli jsme se spoustu nových věcí – a to je báječné. Už se těšíme na další návštěvu, kdy budeme pasováni na čtenáře. Moc se těšíme.

Mgr. Monika Pávková

Bouzov

Jak lépe žákům představit život ve středověku než názornou ukázkou?  

S touto myšlenkou jsme ve čtvrtek 2. května vypravili autobus plný našich sedmáků na hrad Bouzov, kde nás prvně čekala prohlídka samotného hradu a potom přehlídka válečných zbraní doby husitské.  

Hrad Bouzov sice není ryze středověký, jak jsme se dozvěděli, ale na konci 19. století byl přestaven velmistrem Řádu německých rytířů, arcivévodou Evženem. Jeho architekti se ale snažili zachovat původní ráz stavby, a tak hrad stále připomíná pevnost, jíž byl od doby své výstavby na konci středověku.  

Historický areál pod Bouzovem nás přivítal krásným slunečným počasím a skvělou náladou, kterou jsme hned ještě vylepšili úspěšným střílením kuší na terče. Dva naši žáci, Kuba Hnatovskyj a Kuba Štajgr, se dokonce trefili do červeného a vystříleli si tím památeční diplom.  

Pak už nás čekala slibovaná přehlídka válečných strojů. Naši žáci dobíjeli pevnost vysokým prakem – katapultem. Foukal jim do toho takový vítr, že připravenou munici vystřelili místo střechy nepřátelské državy do lesa. Se stejným problémem se potýkali také při zkoušce válečného lučišnictví a střelby z kuše na divočáka, ale i tak dostali velkou pochvalu za postoj a formu. Stříleli jsme také ze tří zbraní výbušných – z píšťaly, hákovnice a polního děla.  

Na konec programu se 4 dívky a 4 chlapci utkali v rytířském souboji o titul pážecí. Ačkoliv do boje šli všichni se vším, co se v nich našlo, vítěz mohl v každé kategorii být jen jeden: za chlapce to byl Standa ze 7. B a za dívky Sofča ze 7. A. 

 

Mgr. Jiřina Kučerová 

Patronace stromů

V pondělí 22. dubna slaví naše planeta Země svůj svátek. Spolu s ní slavíme tento svátek i my lidé. Také holky a kluci z naší třídy chtěli naší Zemi popřát a dát jí nějaký hezký dárek. Dostali jsme příležitost stát se patrony tří nově vysazených stromů na naší školní zahradě. Vybrali jsme jim krásná jména, pěkně jsme je vyzdobili a popřáli zdraví společným tanečkem a básničkou.. Jak porosteme my, porostete s námi i vy, Kulíšek, Chlupáček a Trumpetka, naši „svěřenci“.  Ať se vám u nás líbí! Kluci a holky z 1.A.

Den Země

Stejně jako loni se 22. duben, tedy Den Země, na naší škole nesl ve jménu různorodých přírodně orientovaných aktivit.

Žáci 9. třídy si již tradičně připravili zajímavé úkoly, kvízy a výtvarné aktivity pro své mladší kamarády. Program byl tematicky zaměřen na ekologii, a tak se žáci z prvního stupně seznámili se způsoby recyklování odpadů, vědomostními soutěžemi a křížovkami o třídění. Dále si povídali o významu tohoto dne a proč se slaví. Projektový den doplnila třída 7. A přehlídkou hmyzu, stavbou jejich těla a rozdělením do základních skupin. 

Žáci 7. B strávili tento chladný den na cestách. S třídní učitelkou a jejím pejskem Edíkem se vydali směrem k Velkému Kosíři. Nenechali se odradit ani zpožděným vlakem, ani sněhovými přeháňkami, které jim foukaly vločky do očí cestou lesem.

Hlavním úkolem bylo samozřejmě protáhnout nohy, nadýchat se čerstvého vzduchu a potrénovat fyzickou zdatnost (již první strmé stoupání dalo některým pocítit tíhu světa). Děti dostaly ale ještě jednu výzvu: natrhat, nasbírat a ukořistit co nejvíc různorodých přírodnin, které probouzející se jarní krajina nabídla. Tyto úlovky se nám sice nepodařilo nashromáždit a vystavit, ale aktivita splnila cíl – donutila děti rozhlédnout se kolem sebe a vnímat své okolí bdělým okem lovce a sběrače.

Výlet byl parádní i v zimních bundách a s bolavýma nohama – alespoň nám o to víc pak chutnal oběd.

Naši osmáci strávili Den Země v přírodě, jak se také sluší a patří. 8. A vedena třídní učitelkou zamířila směrem do olomouckých parků (Čechovy sady, Smetanovy sady), kde dostala velmi zajímavý a kreativní úkol – vyfotit co nejlepší fotku.

Žáci soutěžili ve dvou kategoriích:

  1. kategorie (povinná) s tématem „Květiny a stromy olomouckých parků“
  2. kategorie (nepovinná) s výrokem Jiřiny Bohdalové „Mám ráda laskavý humor, aby to chytrýho neurazilo a blbý tomu rozuměl“

Vyhodnocení soutěže potom proběhlo ve třídě hlasováním. Vyhrály fotografie, které můžete vidět v galerii:

  1. místo – Tomáš Lések („Kos pod rozkvetlými kaštany“),
  2. místo – Martin Sadílek („Tajemství květu),
  3. místo – Anna Matoušová („Bílá a černá“).

Autorky textů:

Mgr. Žaneta Kolářová

Mgr. Jiřina Kučerová

Mgr. Renata Čechová

Úprava a sestavení textu: Mgr. Jiřina Kučerová

 

Třídní učitelka 8. B sepsala putování své třídy tak osobitým způsobem, že nelze parafrázovat, pouze citovat:

„Co osmáci dělají, když se neučí a nečtou knihy? Poznávají okolí  Lošova, Mariánského Údolí, Velké Bystřice a Bystrovan. Trasy blízké i vzdálené se totiž musejí ochutnat stejně jako knihy. Některé se zhltnou a jen několik málo se žvýká a zcela stráví. A ta naše patřila mezi ty úplně strávené.

 Kdo chce vědět víc, čte dál, aby tu naši trasu procítil…

V dalekém světe za lošovským lesem naše duše prostoupily těžkopádnou masou našich pocitů a vkročily do světa odvážného a ušlechtilého. Cesta vedla dál a dál kupředu. Po odpočinku V Údolí stočila se na jih a my pospíchali a pluli za úžasem našich prožitků. Nespoutanou a svobodnou chůzi doprovázela bez zlých úmyslů hlasitá dunění mužných hlasů. Na těžkých nohou jsme se dali vést k cestě větší a místům známějším. Tajuplná oblaka nás směřovala tam, kde se zlehounka otvírala obloha měděná a Z E M Ě nespoutaná, kde jsme se jako hadi za zvuků burácejícího bručouna svlékali ze svých kůží a kde pod střechami zkamenělých příbytků nalezli jsme při pohledu na koňské hřívy klid a smysl putování. Nechápete? Kroutíte hlavou s úsměvem, či bez něj? Tázavě se díváte na předchozí řádky? 

Příběh, román, pohádka se podobají živoucím tvorům a možná jimi i jsou. Mají svou hlavu, nohy, krevní oběh a šaty jako skuteční lidé! A já říkám, že i S R D C E!”

Mgr. Zuzana Linhartová

Neboj se promluvit 8. B

Neboj se promluvit

Třída 8. B v úterý 7. května 2024 navštívila olomoucké dramacentrum Sdružení D. Lektoři připravili pro žáky program Neboj se promluvit formou divadla tak, aby se zúčastnění stali přímými aktéry příběhu a mohli změnit chování hlavního protagonisty a děj pak směřoval k jinému, pozitivnějšímu konci. Témata příběhů byla zaměřena na rozvoj empatie, sociálního cítění, na prevenci závislostí i kyberšikany.

Někteří se do aktivního řešení situací bez studu zapojili a zkoušeli hledat řešení, jiní však zjistili, že vyjádřit svůj názor hraním rolí není tak úplně jednoduché a je třeba zapracovat na svém sebevědomí a odbourávání nejistoty.

Mgr. Zuzana Linhartová

Den matek 1. A

Každý rok druhou květnovou neděli oslavujeme Den matek. A protože každá maminka je nejlepší na světě, my prvňáčci jsme se na tento svátek pečlivě nachystali a vyrobili jsme pro maminky krásné dárečky – hezké srdíčkové přáníčko a ručně a s láskou malovaný polštářek. Byla to tedy pořádná fuška, ale myslíme si, že to stálo za to. To se bude maminkám odpočívat!! Ostatně posuďte sami a koukněte se na fotky! 

Holky a kluci z 1.A 

S kočičkou Olou

Na začátku května se žáci druhých tříd prošli s kočičkou Olou a kocourkem Edou v historické části Olomouce. Navštívili radniční věž, ze které si prohlédli centrum města a jeho blízké okolí. Od paní průvodkyně se dozvěděli zajímavosti z historie i současnosti. Viděli také orloj, kašny, Sloup Nejsvětější Trojice a na Horním a Dolním náměstí krásně opravené městské domy. Na závěr pěkného dopoledne se děti mohly občerstvit zmrzlinou. Všem se prohlídka města velmi líbila. 

Žáci a třídní učitelky 2. A, 2. B 

NICHOLAS WINTON – SÍLA LIDSKOSTI

I believe…v obyčejnou lidskou slušnost…

bylo celoživotním mottem Nicholase Wintona, obyčejného britského zaměstnance banky, jenž v roce 1938 náhodou přijel do Prahy a do vypuknutí druhé světové války zachraňoval děti z okupovaného Československa.

Dokument režiséra Mateje Mináče nazvaný „NICHOLAS WINTON – SÍLA LIDSKOSTI“, který pojednává o Wintonově odvaze a pomoci židovským dětem, zhlédli naši osmáci a deváťáci ve středu 15. května v kině Metropol.

A jak bývá zvykem, žáci 8. B dostali za úkol napsat pár řádků o tom, co jim pořad přinesl a jak je obohatil. Určitě stojí zato si jejich zhodnocení přečíst.

Matěj: „Nicholas byl člověk, který zachránil 669 dětí tím, že jim dělal falešný papíry pro Němce a posílal je vlakem do Anglie. V Anglii na ně čekala rodina….Vše si nechal Nicholas v tajnosti dalších 50 let, než si jedna televize pozvala Nicholase do studia i s dětmi, co zachránil. Bylo to pro něj velké překvapení.“

Káťa: “…ty děti chtěl zachránit, a tak posílal dopisy do jiných zemí a nakonec mu vyhověla Anglie a tam musel najít rodiny, ke kterým ty děti pošle a které se o ně postarají. Musel zaplatit hodně liber.”

Eliška: „Velice mě zaujalo, jak Nicholas Winton neměl vůbec strach z Němců a různých nebezpečí, která se mohla stát během transportu dětí do Anglie. I to, jak lidé, kteří se ujali dětí, jim zajistili zbytek krásného dětství plného lásky, znalostí ve škole, ale především přežití a žádnou válku.“

Marika: „Z mého pohledu si myslím, že to, co udělal, bylo velmi odvážné. Byl sebejistý a věděl, že to, co dělá, je správné. Spousta lidí by se měla Wintonem inspirovat. Nemyslet si, že je vše ztraceno, ale že do určité doby jde s věcma pracovat. Záchrana židovských dětí byla sice risk, protože Němci se snažili vlak zastavit, ale to Wintona nezastavilo. Děti, které kdysi zachránil, jsou mu doteď i v dospělosti vděčné. Byl velice skromný člověk, dožil se krásných 106 let.“

Filip: „Jeho příběh je připomínka, že i síla jednoho člověka dokáže změnit svět k lepšímu. Jeho hrdinský čin nám ukazuje, že každý z nás má moc udělat něco pro druhé.“

Ondra: „Dokument ukazuje sílu lidskosti a přináší nám příběh, který stojí za to slyšet a který by nás měl inspirovat k tomu, abychom se zamysleli nad vlastními činy i nad tím, jak pomoci ostatním.“

Adéla: „Hodně lidí ho bere za hrdinu…Odnáším si z toho, že jednotlivci mohou svými skutky a obětavostí pozitivně ovlivnit životy druhých.“

                                                                                         Sepsala a úryvky žáků vybrala Zuzana Linhartová.

Zahrádka 1. A

Ahoj všichni!

Jak určitě víte, naši třídu 1. A najdete v budově školní družiny. Je moc pěkná, historická. Moc se nám líbí hlavně to, že máme ze třídy „bránu“ do přírody, kam se v jarních, letních i podzimních měsících můžete jít nasvačit, proběhnout, nadýchat čerstvého vzduchu, prostě „vyblbnout“. A protože naše zahrádka volala po zvelebení, donesli jsme si potřebné pomůcky – kyblíky, lopatky, hrabičky, rýče, pracovní rukavice a hurá na to! Pracovali jsme pilně a teď to tady máme mnohem hezčí! Po práci jsme si užili zasloužený piknik. Jen jsme ho museli přesunout do třídy, protože začalo pršet. Aspoň nám déšť zahrádku pěkně zalil.

Paní učitelka Pávková, paní asistentka Marta Schusterová a kluci a holky z 1. A

Zahrádka 1. a album

Výlet 2. A, 2. B

V letošním školním roce vyrazili druháčci na výlet do Archeoskanzenu v Modré u Velehradu. Prohlédli si opevněné sídliště z doby Velké Moravy. Nahlédli do obydlí, dílen a hospodářských i církevních staveb včetně paláce biskupů a kostelíka svatého Jana.

V těsné blízkosti archeoskanzenu se nachází expozice sladkovodních ryb Živá voda, kde pozorovali z proskleného tunelu jesetery, štiky, kapry a úhoře. Nejvíce obdivovali vyzu velkou. Po prohlídce vodního světa se děti prošly po poznávací stezce s vyvýšenou lávkou, která vedla výběhem praturů. Výlet jsme ukončili procházkou na nedaleké poutní místo-Velehrad. Tento sluníčkový den se nám opravdu vydařil.

Mgr. M. Martinková a Mgr. I. Studničková

Výlet 2. A, 2. B

Výlet 5. třídy do Prahy

iž tradičně se žáci 5. třídy vypravili 21. května za historickými a kulturními památkami do našeho hlavního města. Výletu předcházel projektový den ve škole, kde se na celou akci žáci připravovali. V Praze nás očekával průvodce František, který dětem zajímavou formou představoval historická místa a rušným městem nás provázel. Někteří poprvé viděli Karlův most, Pražský hrad, Zlatou uličku, Staroměstský orloj i další historické památky a dověděli se i zajímavosti o těchto místech. Asi nejvíce se dětem líbila plavba na parníku, kterou jsme celý den zakončili a poté už na všechny čekala jen cesta vlakem domů. Děti si odnášely nejen drobné suvenýry, ale snad i nové vědomosti a zážitky.

Výlet 5. třídy do Prahy

Jednodenní poznávací zájezd do Rakouska – Ametystwelt

Znojmo a NP Podyjí

Začátek výletu do Rakouska a Znojma nezačal příliš dobře.  Obloha se zatáhla a pršelo celou cestu. Průjezdem hranic Česka však vysvitlo slunce a nálada se studentům 8. a 9. tříd okamžitě spravila. Agentura Zájezd pod vedením paní Malíkové pro nás připravila geologickou exkurzi Ametystwelt a sedm kilometrů dlouhou procházku v Národním parku Podyjí.

Ametystwelt je oblast s největším nalezištěm minerálu ametyst v Evropě. Prohlédli jsme si zde sbírku vzácných minerálů a drahých kamenů. Největší atrakcí nejen pro žáky, ale i paní učitelky bylo hledání minerálů. V druhé části dne nás čekala procházka v Národním parku Podyjí, v nejmenším národním parku na Moravě. Procházku jsme zakončili vyhlídkou na město Znojmo. Zájezd se vydařil a věříme, že nás čekají další usměvavé výlety.

 

Mgr. Žaneta Kolářová

Rakousko – Ametystwelt

Finanční gramotnost pro 7. ročník

Poslední květnový den žákům 7. ročníku vyučování zpříjemnila dvouhodinová beseda o finanční gramotnosti. Bankovní specialisté z ČSOB hovořili se žáky o penězích – mincích, bankovkách, jejich historii, nadále o způsobech hospodaření, investování i aktuálních hrozbách v online prostoru. Kladli jim otázky běžné i záludné, správné odpovědi oceňovali Lipem nebo dárkovým předmětem. Žáci se tak mimo jiné dozvěděli, která bankovka byla v minulém roce dotištěna v největším počtu, kolik bank spravuje ČNB a jaké jsou její další úkoly, proč stále není zavedeno euro, jak se nezadlužovat nebo také v čem spočívá nebezpečí veřejných wifi sítí a phishingu. V závěru pozornost i nasbírané znalosti devatenácti posluchačů ověřili kvízem Kahoot, ve kterém uspěli Kuba Štajgr, Marek Škvor a vítězná dvojice Honza Orieščík a Dominik Pluháček.

Mgr. Zuzana Linhartová

Finanční gramotnost – fotogalerie

Pasování na čtenáře -1.A

V úterý 4. června byl pro nás všechny kluky a holky z první třídy opravdu speciální den. Dostali jsme pozvání od samotné královny, abychom se dostavili na slavnostní pasování. „Poklekni, skloň hlavu, dotknu se Tě mečem na rameno a tím okamžikem se z Tebe stává …rytíř… rytíř všech písmenek, co jich jen česká abeceda má…. Ano, byli jsme pasováni na čtenáře! Nejdřív jsme museli složit zatěžkávací zkoušku, zda se naše celoroční snažení a učení se písmenek, slovíček, slov a vět zúročilo. Někteří obstáli bravurně, jiní mají čtení pořád hodně kostrbaté, takže musí ještě hodně trénovat. Ale zkoušku složili všichni!!! Jsou z nás čtenáři a to už nám nikdo nikdy neodpáře!!!! Děkujeme!

Zapsala: paní učitelka Monika Pávková

Pasování na čtenáře fotoalbum

Zlatá farma Štětovice

V pátek 7. června jsme se konečně dočkali vytouženého výletu a odjeli jsme do Štětovic na Zlatou farmu. S průvodcem jsme si prošli celý areál farmy, kde nás čekalo spoustu zvířátek. Pomazlili jsme se s králíčky, morčátky, zkusili jsme si těžkou práci u kraviček a koukli se, jak se pomocí speciálního přístroje dojí kravičky. Taky jsme nakrmili kozlíky, kozičky a kůzlátka. Za odměnu jsme si pak zazávodili na balících slámy a pochutnali si na výborné zdravé svačince, kterou nám připravili z místních zdrojů. Úplně nejvíc jsme se ale těšili na to, jak si jako praví „koňáci“ osedláme koně a projedeme se v sedle. Ne nadarmo se říká, že nejkrásnější pohled na svět je ze sedla…No fakt! Bylo to vážně super a moc jsme si celý výlet užili!

Zapsala: paní učitelka Monika Pávková

Zlatá farma Štětovice fotoalbum

Tarzan – král džungle v Moravském divadle Olomouc

Kulturní zážitek čekal ve středu 5. června některé žáky 2. stupně naší školy. Děti a členové Baletního studia ve spolupráci s Moravským divadlem Olomouc ztvárnili populární příběh plný akce, napětí a lásky a předvedli dětským divákům různého věku představení plné estetických dojmů a prožitků. Děkujeme.         

Zuzana Linhartová

Tarzan – král džungle v Moravském divadle Olomouc fotoalbum

Zážitkový workshop Paměti národa Mám svůj sen

V pátek 7. 6. se žáci 8. ročníku vžili do života obyčejných lidí žijících v roce 1968 v jednom činžovním domě, aby pomocí hraní rolí a zážitkové pedagogiky pochopili sousloví „Pražské jaro“ a uvědomili si, jaké dosahy měly totalitní režim a invaze na obyčejné lidi a jak mnohdy změnily jejich životní sny, plány a představy.

Zuzana Linhartová

Zážitkový workshop Paměti národa Mám svůj sen fotoalbum

Exkurze Po olomouckých památkách s 6. B

Tradičně se na konci školního roku vydávají žáci 6. ročníku na exkurzi po olomouckých památkách. Mají připravené základní informace a zajímavosti, které prezentují jednotlivě před každou památkou, někteří to jako správní průvodci zvládají zpaměti. Zároveň ve dvojicích poznávají památky podle obrázků na pracovním listu.

V pondělí 10. června vedla trasa obvyklou cestou od chrámu sv. Václava přes náměstí Republiky, Michalské návrší, Horní a Dolní náměstí k Terezské bráně. Letos byla obohacena pozorováním veverky a jejího lezeckého umění po orloji i zhlédnutím díla Mariana Maršálka, sochy z písku a květin, která tentokrát představuje alegorii svobody a demokracie. Putování bylo zakončeno v Šantovce, kde se účastníci skryli před začínajícím deštěm, bohatě se občerstvili a načerpali sílu na závěrečnou cestu zpět do školy.

Zuzana LInhartová

Exkurze Po olomouckých památkách s 6. B fotoalbum

Terénní geografická exkurze

V 8. ročníku jsme v hodinách zeměpisu teoreticky procestovali celou Českou republiku, a proto jsme ve středu 27. 9. 2023, na začátku 9. třídy, vyrazili i do terénu. Cílem geografické exkurze bylo blíže poznat okolí Olomouce, naučit se pracovat s buzolou a v praxi uplatnit zásady bezpečného pohybu a pobytu v krajině. Brzy ráno jsme vyjeli vlakem do stanice Hrubá Voda zastávka a odtud na pěší túru přes Jedovou a Pohořany na Svatý Kopeček. Cestou jsme se kochali výhledy z nadmořské výšky až 633 m n. m. Trasu jsme zaznamenávali přes mobilní aplikaci „Mapy.cz“ do mobilního telefonu a dále s mapou pracovali i při vyplňování pracovního listu. Ušli jsme celkem 13,9 km. Počasí nám přálo a následující den volna pomohl při regeneraci a nabírání sil.  

Tajemná říše hmyzu

V pátek 29. 9. 2023 se žáci 7. ročníků zúčastnili projektového dne „Tajemná říše hmyzu“.

Nejdřív společně zhlédli dokumentární film o hmyzu a poté se rozdělili do dvou skupin. Jedna skupina se ve třídě na 14-ti stanovištích věnovala zkoumání hmyzu pomocí lup a mikroskopů, luštila různé křížovky a kvízy, snažila se určit druhy hmyzu pomocí Klíčů k určování hmyzu, řešila úkoly na interaktivní tabuli nebo se zabývala druhy hmyzu v různých ekosystémech.

Druhou skupinu čekala anglická část, kde se pomocí interaktivních her na tabletech naučili anglické názvy různého hmyzu, a na nákresu brouka se zjistili, jak se nazývají jednotlivé části hmyzích těl. Nejtěžší věc, která je v této části potkala, byl odborný text o vývoji hmyzu od vajíček po dospělého jedince, ve kterém hledali odpovědi na 11 otázek v pracovním listu. Téměř všichni si s ním ale bravurně poradili a i přes náročnost jazyka byli úspěšní. Na závěr měli žáci speciální úkol – navrhnout svého vlastního brouka. Fantazii se meze nekladla, a tak nám světlo světa spatřili brouci různých tvarů, barev a schopností… Obrázky jsou k vidění v přízemí školní budovy na nástěnce u šaten.
Po dvou hodinách se žáci vyměnili a obě skupiny si tak prošly celým projektem. Celkově se vše vydařilo, žáci se bavili, ale zároveň se dozvěděli spoustu nových informací.

Finanční gramotnost v Pevnosti poznání 

Dne 27. září se naši sedmáci zúčastnili přednášky k finanční gramotnosti Peníze nejsou věda, kterou organizuje ČSOB. 45 minutový program jim připomněl různé podoby obchodu v minulosti, vznik mincí a papírových platidel a vyzkoušel je ze znalosti českého bankovního systému. Přednáška byla hodně zaměřená na chytré hospodaření s penězi, velmi dobře vysvětlila, které půjčky jsou vhodné a které zbytečné, a přiměla žáky zamyslet se, zda vše, co si kupují, je opravdu nutné. Na závěr si všichni zahráli Kahoot, který ověřil, jak moc dávali pozor. S radostí musím říct, že velká většina našich žáků si odnesla sladkou odměnu za správné odpovědi… a určitě úplně všichni si odnesli cenné poznatky a pár podnětů k zamyšlení.  

text: Jiřina Kučerová 

Mandala z přírodnin

První pracovní činnosti tohoto školní roku a nádherné počasí využili žáci 4. ročníků k tvorbě mandal z přírodnin. Děti nasbíraly kousky trávy, větviček, listí, květů a pustili se do tvoření. Jak se nám to povedlo, posuďte sami.

Mgr. Blanka Vágnerová

Odznak všestrannosti

Odznak všestrannosti

První slavnostní školní den

První slavnostní školní den

Holický „Talent Olomouckého kraje 2023“ 

V úterý 12. září si žáci a studenti, kteří dosáhli mimořádných výsledků v mezinárodních, celorepublikových či krajských kolech soutěží a přehlídek, převzali ocenění Talent Olomouckého kraje 2023. Jedná se o osmnáctý ročník akce, jejímž účelem je podpora nadaných žáků základních a středních škol i gymnázií. Ocenění se uděluje ve dvou kategoriích a pěti oborech: humanitním, přírodovědném, technickém a dovednostním, uměleckém a sportovním. A právě v oboru sportovním byl v 1. kategorii letos vyznamenán i holický žák Tobiáš Maděrka, který je tělem i srdcem kanoista. Umístil se na krásném 5. místě a byl oceněn za 1. místa na Mistrovství ČR v disciplínách na kajaku. Spolu se studenty gymnázií Olomouckého kraje převzal ocenění a odměnu za sportovní výsledky. Tobiášovi gratulujeme a přejeme další cenné úspěchy. 

Za učitelský sbor třídní učitelka Zuzana Linhartová

 

 

 

 

Znáš dobře své (spolu)žáky?

To byl motivační název akce, kterou absolvovala třída 6. A v pátek 29. 9. 2023. Společně s třídní učitelkou a paní asistentkou se žáci vypravili do areálu Sluňákova v Horce nad Moravou. Prostřednictvím různých aktivit a her se žáci lépe poznali s novým spolužákem, ale hlavně paní učitelka třídní mohla své nové žáky poznat jinak než ve školních lavicích.

Mgr. Pavla Modrianská

Tvoje cesta onlinem 27. 9. 2023

Víte, kdo je predátor? Jak uvažuje a chová se? Co vám na sociálních sítích hrozí za nebezpečí? Proč a jak dbát na bezpečnost? Odpovědi na tyto a další otázky dostali žáci 8. ročníku v Pevnosti poznání, kde pro ně byla připravena v rámci Projektového dne ČSOB tematická přednáška Tvoje cesta onlinem. Přednášející policista směřoval studenty k bezpečné sebeprezentaci na sociálních sítích a informoval je o nejnovějších trendech kyberzločinů. Pak následovala zajímavá diskuze.

Pokud budete číst dále, dozvíte se, jaké poznatky si zúčastnění odnesli:

Rozálie: „Predátor má většinou mnoho stejných zájmů jako vy a předstírá, že rozumí vašim pocitům.

Jakub:   „Chová se podezřele přátelsky a tak, že toho máte hodně společného. Proto je vždy dobré si nastavit soukromý profil, pokud chcete na dané platformě dávat příspěvky.“

Ondřej: „Před predátorem vás může ochránit soukromý účet, protože musíte žádost o přátelství                povolit.“

Adéla: „Na přednášce nám pustili video, kde byl názorný příklad, co se může s predátorem odehrát. Bylo tam, jak si začala dívka psát s predátorem. Ze začátku byl milý, ale pak začal žádat intimní fotografie, kterými pak vyhrožoval a začal ji vydírat.

Tobiáš: „Další část přednášky byl videorozbor, ve kterém se probíralo, jak predátor chytil oběť a obral ji o peníze a soukromí. Další z rad je, chovej se mazaněji než predátor.“

Natálie: „Dozvěděli jsme se o predátorovi, který dostal 8,5 roku za mřížemi, založil si přes 90 profilů. Neměli bychom na své sociální sítě sdílet čitelné informace o nás.“

Daniel: „Nebýt čitelný znamená nedávat své oblíbené fotky na sociální sítě, tímhle způsobem se dá obelhat. Je dobré si s ním zkusit zapnout videohovor, když odmítne, je zřejmé, že- to bude predátor.“

Marika: „Co s tím, když si píšu s predátorem? Říct to rodičům nebo blízkým…“

Tobiáš: „ …hned přestaň, vyfoť si chaty a sdílej to s blízkými…“

Rozálie: „ …snažte se to vyřešit a hlavně se to nesnažte tajit…“

Jakub:  „…nahlaste vydírání na policii…“

Katka: „Bylo to dobré, líbilo se mi to, dozvěděla jsem se pár užitečných informací.“

Adéla: „O bezpečnosti je důležité se bavit, aby se nám nic nestalo. Akci jsme si užili a hodně jsme se dozvěděli.“

Zpracovala: Mgr. Zuzana Linhartová, foto: Mgr. Renata Čechová

Projektový den 8. B – Po domovních znameních

V pátek 29. září proběhl projektový den 8. B Po domovních znameních. Děvčata a hoši byli první hodinu seznámeni s průběhem exkurze, zároveň si vylosovali čísla, dle kterých si vybrali jednotlivá znamení a k nim základní informace čerpané z knihy „Domovní znamení v Olomouci“. Ty si nastudovali, také si zjistili význam neznámých výrazů a cizích slov.  

Poté se vydali v doprovodu třídní učitelky na Horní a Dolní náměstí, kde jednotlivá znamení nalezli a prohlédli si je. Každý žák ostatní účastníky seznámil s historií a významem vylosovaného domovního znamení. Paní učitelka pak shrnula náměty domovních znamení, kdy a proč vznikala a přidala i pár zajímavostí z pověstí olomouckých domů. Exkurzi přálo slunečné počasí a všem se líbila. 

Mgr. Zuzana Linhartová 

Sportovní úspěchy Terezy Kauerové 

Žákyně třídy 8. B Tereza Kauerová se poslední zářijové dny roku 2023 účastnila události Majorette World Championship v Chorvatsku.  Po červnovém úspěchu, 1. místě na Mistrovství Evropy ve slovinském Mariboru, se juniorský tým mažoretek z Bohuňovic vypravil předvést své dovednosti na Mistrovství světa v Zadaru. Tříminutové vystoupení splněné dle zadaných kritérií okouzlilo odbornou porotu natolik, že opět Bohunky z Bohuňovic zvítězily nad kvalitními soupeřkami a odvezly si krásné zlaté medaile.  

Tereze gratulujeme a přejeme další cenné úspěchy. 

Za učitelský sbor třídní učitelka Zuzana Linhartová

 

 

 

 

 

Moje volba, moje budoucnost

V pondělí 18. září se pro žáky 9. třídy uskutečnil projektový den Moje volba, moje budoucnost. V rámci celoročního projektu povolání jsme do naší školy pozvali na besedu paní Kateřinu Málkovou (zakladatelka Smartee v ČR). Cílem projektu bylo aktivovat zájem žáků o výběr povolání. V průběhu programu si žáci představovali budoucnost různých profesí a oborů, diskutovali na zadané téma a pracovali na mini projektech. Projektový den žáky zaujal a zároveň ukázal, jak se systémově učit návykům kariérního rozhodování.

Mgr. Žaneta Kolářová

Oslavy lesa na Flóře 

Počátkem října se žáci 4. B zúčastnili “Oslav lesa na Flóře”. V průběhu akce si nejen procvičili své teoretické znalosti o lese, ale měli také možnost si vyzkoušet např. “kácení stromů” nebo rýžovat české granáty. 

Mgr. Blanka Vágnerová 

Expozice o čarodějnických procesech

Dne 25. října se naši osmáci podívali do Šumperka, kde navštívili Geschaderův dům s expozicí o čarodějnických procesech v oblasti Velkých Losin a Šumperka.  

Ačkoliv ne všichni ocenili dřívější vstávání, po sedmé ranní jsme se již počítali na olomouckém hlavním nádraží. Ani ne hodinová cesta vlakem nám utekla jako voda a než jsme se nadáli, již jsme kráčeli podzimním Šumperkem, který nás přivítal velmi příjemnou teplotou a sluníčkem.  

Geschaderův dům se nachází hned pod náměstím Míru. Expozice je připravena ve sklepení domu rodiny Peschkovy, který byl zabaven v rámci inkvizičních razií v druhé polovině 17. století. Hned v první části jsme se podívali na asi 15 minutový film, který vypráví obávaný inkvizitor Jindřich Boblig. Mluví o tom, jak domnělé čarodějnice a čarodějníky vyhledával, zatýkal a velmi efektivně z nich dostával jak přiznání, tak jména dalších. Jiná část sklepení je věnována názorným ukázkám – našli jsme zde šatlavu, ve které byli věznění lidé drženi, mučící nástroje, kterými byla prováděna tortura, písemné doklady výslechů a soudních slyšení, verdikty, ale také třeba dopisy farářů, kteří se za oběti přimlouvali a prosili o jejich propuštění.  

Prohlídka na nás všech jistě zanechala stopy, přece jen se jedná o jednu z nejtemnějších částí našich dějin. Z celé exkurze si ale odnášíme myšlenku o tom, že musíme vždy pečlivě zvažovat, než někoho odsoudíme na základě jeho vzhledu a nebo názoru někoho jiného. Všichni sice víme, že na severní Moravě v 17. století nebyla žádná čarodějnice a že ti lidé zemřeli za hříchy, které nespáchali, ale v davu je síla a někdy stačí jen drobné pošťouchnutí, aby lidé byli ochotni ukázat prstem i na souseda… Dbejme tedy na to, abychom se vyvarovali osočování a křivých svědectví jen proto, že se nám někdo nezdá.  

Doubravský Dvůr

Ve čtvrtek 12. října 2023 navštívili žáci druhých tříd farmu Doubravský Dvůr. Seznámili se s životem hospodářských zvířat na statku a připravili krmivo pro krávy, které potom nakrmili. Viděli porodnici a školku pro telátka a dozvěděli se, čím se mláďata krmí. Paní farmářka dětem také ukázala, kde a jak se krávy dojí. Děti si připomněly, která hospodářská zvířata dávají mléko a co se z něho vyrábí. Potom mohly ochutnat místní zmrzlinu a koupit si v obchůdku produkty z farmy. Velkým zážitkem byl pro děti mobilní kurník, ve kterém posbíraly čerstvě snesená vajíčka. Samozřejmě zbyla i chvilka na hraní a skotačení na dětském hřišti, které je součástí farmy. K velké spokojenosti přispělo i sluníčko, které pěkně hřálo. Všem se den strávený se zvířátky líbil.

M. Martinková, I Studničková

Přespolní běh

Okresní kolo přespolního běhu se konalo na stadionu AK Olomouc a v Bezručových sadech. Závodu se zúčastnilo přes 300 závodníků z 11 škol olomouckého okresu. Naše škola postavila svá družstva ve všech kategoriích. Nejúspěšnější byli naši mladší žáci (E. Stara, M. Lukáš, D. Pluháček, N. Šuba, S. Svoboda, M. Koňárek ) a žákyně (G. Pospíšilová, E. Koriťáková, V. Šubová, E. Kargerová, S. Adámková). Umístili se na 6. místě.  

Starší žáci a žákyně získali 10. místo. V družstvu starších žáků závodili M. Bednář, D. Jančík, J. Vilhelm, V. Švec, M. Sadílek, F. Šprincl. Družstvo starších žákyň reprezentovaly V. Divoková, K. Fuksová, A. Vlachá, Na. Pospíšilová, V. Vlková, A. Čechová. Přespolní běh nepatří mezi oblíbenou disciplínu, přesto žáci odjížděli domů s úsměvem a dobrou náladou.

Mgr. Žaneta Kolářová

Dýňování 1. A

Dýňování 1. A

Dýňování  2023, 4. A + 6. A

Rok se s rokem sešel a opět tu byl u dětí další z oblíbených svátků roku – Halloween. K tradičním symbolům a dekoracím tohoto podzimního svátku patří už i u nás vyřezávané dýně. Proto děti ze 4. A celé pondělí 31. 10. 2023 ve škole doprovázelo toto téma. Nejenže si všichni připravili svůj vlastní návrh na vyřezání dýně a pak za pomoci starších spolužáků ze 6. A dýně vydlabali a vyřezali, ale také se dozvěděli spoustu zajímavostí na toto téma z celého světa, například velikost, a dokonce jméno největší doposud vypěstované dýně na světě: Výpěstek dostal speciální přezdívku. Původně totiž prý připomínal dokonale vytvarovaný basketbalový míč. Jmenuje se Michael Jordan, protože je rok 2023 a tento největší basketbalový hráč všech dob má 23 na dresu. Dýně vážila 1247 kg a odpovídala váze asi 2110 basketbalových míčů. Tuto rekordně velkou dýni vypěstoval Travis Gienger, 43letý učitel zahradnictví  z Minnesoty.

Jednou z dalších zajímavostí byla informace o netradičních oslavách podzimu v Belgii, kde  každý rok soutěží o to, kdo nejrychleji přepluje rybník v obří vydlabané dýni. Závodu se účastní stovky dětí i dospělých a konají se za každého počasí.

Žáci 6. A nejen pomáhali mladším s vyřezáváním, ale připravili pod dozorem paní učitelky Modrianské ve školní kuchyňce speciální dýňové občerstvení ve formě pečené dýně a dýňových muffinů. Všichni si na jejich dýňových mňamkách pochutnali. Na závěr dopoledne jsme se vyfotili se svými výrobky mezi barevným listím v trávě uprostřed holické návsi. Tento slunečný den si všichni moc užili. Vydlabané a osvětlené dýně poté zdobily budovu ŠD během „Uspávání broučků“. Většinu dýní si však následující den děti odnesly domů, aby jim ještě pár dnů zdobily jejich zahrady a balkony.

Za 4.A a 6.A Pavlína Doležalová

Školní liga házené

Dne 3. 11. se čtrnáct žáků prvních až třetích tříd naší školy, za doprovodu pana asistenta Milana, zúčastnilo kola školní ligy házené, které se konalo ve sportovní hale DHK Zory Olomouc.

Na akci jsme odjížděli ještě před začátkem vyučování, sraz všech žáků byl v 7:40, abychom zkontrolovali jak věci potřebné pro zápas, tak všechny návratky malých sportovců. Přesun k autobusu MHD i na místo samé nám značně zkomplikovalo nevlídné počasí, ale všichni jsme se moc těšili na nadcházející zápasy, takže nás to vůbec nerozhodilo. Po příchodu k hale se nás ujala koordinátorka zápasů Mgr. Sovová, zavedla nás do šatny a vysvětlila nám systém vzájemných utkání i základní pravidla hry házené.

V 8:50 jsme nastoupili ke svému prvnímu utkání, mnozí z nás se s touto hrou setkali až na místě. A i když jsme byli zpočátku náporem soupeřů zaskočeni, brzy jsme se sehráli a důstojně odolávali útokům protihráčů. První zápas nebyl počítán na skóre, byl odehrán pro seznámení se s pravidly hry. Tento zápas jsme sehráli se ZŠ Nedvědova.

To k druhému zápasu jsme už nastoupili značně nažhavení a s přehledem porazili zástupce ZŠ Svatoplukova. Byli jsme borci, vždyť v tomto zápase jsme neobdrželi jedinou branku!

Avšak třetí zápas nás opět vrátil na zem….Reprezentanti ZŠ Heyrovského byli perfektně sehraní, jejich nahrávky přesné, takže jsme obdrželi důstojnou porážku. Z toho jsme si ale nic nedělali, důležitá pro nás byla radost ze hry, poznávání krásy kolektivního sportu a hrdost, že právě my můžeme reprezentovat naši školu.

Než byly vypsány diplomy pro jednotlivé školy, proběhly jako vedlejší soutěž trestné hody na branku soupeře. Náš brankář byl téměř dokonalý a pustil jen málo gólů, takže jsme zaslouženě vyhráli. Na slavnostním nástupu všech zúčastněných družstev byly rozdány diplomy za účast jednotlivým školám a z každého družstva byl vybrán nejužitečnější hráč. Z našeho družstva to byl brankář Šimon Jonáš.

Poté už proběhlo jen společné focení a odjezdy všech soutěžících do svých škol. Už v šatně jsme si řekli, že kdyby bylo vypsáno další kolo ligy, rádi bychom se opět zúčastnili. Jen asi jako dvě družstva, abychom si více zahráli a nemuseli čekat na lavičkách střídačky.

Podzimní radovánky

V pondělí 30. října se druháci a třeťáci proměnili v čarodějnice, kostlivce, netopýry, duchy a další příšerky. Ten den se učili v halloweenské škole strašit, tančit, ale i číst, psát a počítat. Nedílnou součástí bylo i dlabání dýní, vyrábění a výzdoba třídy. Celý den si děti užily a domů odcházely spokojené. Následující den pak musely projít nádherně vyzdobenou, strašidelnou zahradou v mateřské školce, kde na ně čekala další strašidla a jiná havěť. Cestou, plnou světýlek, pak odnesly broučky ke spánku do domečků na školní zahradu. Tak dobrou noc.

M. Martinková a I. Studničková

Halloween

První akce Školního parlamentu ZŠ Holice byla soutěž o nejlépe vyzdobenou třídu při příležitosti keltského svátku Halloweenu. Do soutěže se zapojily všechny třídy druhého stupně, které měly za úkol co nejstrašidelnějším způsobem nazdobit svou místnost.

Komise složená ze členů parlamentu potom strávila celé dopoledne v úterý 31. října tím, že obcházela budovu a hodnotila jednotlivé třídy. Zaměřila se zejména na vynalézavost a originalitu, ale také třeba na kostýmy svých spolužáků. Nemalý podíl mělo také to, zda se do výzdoby zapojila celá třída.

Všechny třídy se na akci pořádně vyřádily a již během pondělka na nás koukali pavouci, vyřezané dýně, duchové, mumie, kriminalistickou páskou označená místa hrůzných činů a podobně. Po třídách i chodbách byly napředeny pavučiny a vzduchem poletovaly tematické balonky. Až do poslední chvíle tedy vůbec nebylo jasné, která třída nakonec vyhraje… v každé bylo tolik báječných kousků!

Sčítání bodů bylo velmi napjaté, někteří své hlasovací nálepky ztratili, jiní se nemohli rozhodnout, ale nakonec musíme za školní parlament vřele pogratulovat hned dvěma třídám, a to 7. A a 9. A, které si svou pílí vybojovaly 12 bodů a s nimi sladkou a příjemnou odměnu. Na druhém místě se umístila 7. B s 11 body, na třetím místě 6. A s 9 body.

První stupeň se soutěže nezúčastnil, ale to vůbec neznamená, že se nezapojil. Obě budovy prvního stupně se vyřezanými dýněmi, vystřiženými duchy a netopýry, plyšovými a plastovými pavouky a maskami hemžily již v pondělí 30. října. Mladší žáci si udělali projektový den Dýňování a vyřezali si nádherné svítilny Jack-o-lanterns, jichž několik teď zdobí vchody budov naší školy. Obrovskou pochvalu si zaslouží zejména naši prvňáčci, kteří si pro komisi školního parlamentu nachystali strašidelné uvítání i s básničkou a pěkně nás při jejím předvádění zakleli do žab… ale naštěstí se smilovali a přečarovali nás zase zpátky do lidí, abychom mohli pokračovat v obchůzce. Nejděsivější přivítání nás čekalo ve 4. A, kde se na nás nahrnula skupina krvežíznivých upírů a málem nás vysyčeli zase ze třídy ven. Ale i oni se nakonec ukázali jako vřelí hostitelé a naše vyděšené dušičky uchlácholili výbornými perníčky.

Celá akce se velmi povedla, žáci byli nadšení, motivovaní ke spolupráci a i přes značnou soutěživost velmi vstřícní ocenit píli ostatních. Za školní parlament doufáme, že si akci všichni užili a že si ji příští rok opět zopakujeme.

Uspávání broučků

Již tradičně uspořádala základní škola pro holické děti uspávání broučků s průvodem světýlek. I navzdory deštivému počasí přilákala celá akce velké množství malých účastníků, jejich rodiče i prarodiče. Průvod světýlek se vydal na procházku Holicí a zamířil i do mateřské školy, která byla velmi zajímavě a strašidelně vyzdobená – jako ostatně každým rokem. Na závěr děti uložily své broučky do papírových domečků, kde budou čekat do jara na své probuzení. Celá akce se velmi vydařila, byl čas i na setkání s bývalými žáky, kteří se do naší školy vždy rádi vracejí.

J. Viková, M. Martinková

Den upírů – Halloween ve 4. A

Halloween  oslavily děti ze 4. A v úterý 31. 10. 2023 v maskách na jedno téma, a to upíři. Všichni žáci i paní učitelka si připravili upírské oblečení, líčení a spoustu zajímavých rekvizit. Maminky a babičky napekly s dětmi doma speciální upírské občerstvení. Výuka probíhala podle rozvrhu, ale například v matematice děti počítaly slovní příklady a plnily různé úkoly s upíří tematikou. Všichni si tento den náležitě užili a už vymýšlí, na jaké téma se přestrojí příští rok. Nechte se překvapit.

Za 4. A upíří tř. uč. Pavlína Doležalová

Svátek svatého Martina 

Svátek svatého Martina

Úklid listí

Naše škola se pyšní velkou zahradou s několika vzrostlými stromy, které od jara do podzimu zkrášlují venkovní prostory a v dobách největšího horka poskytují příjemný stín. Tyto listy, které nám svými barvami zpříjemňují první podzimní plískanice, však také začnou opadávat, a tudíž je potřeba s nimi něco udělat.

My jsme se na to tedy vrhli ve čtvrtek 16. listopadu. Akci zorganizoval školní parlament a úklidu listí se zúčastnily všechny třídy počínaje čtvrťáky. Celé dopoledne se odehrávalo ve jménu kamarádské spolupráce, velkého pracovního nasazení a snahy nahrabat co nejvíce listí, které děti potom v pytlích nosily do přistaveného kontejneru.

Všichni zúčastnění žáci si zaslouží obrovskou pochvalu, kterou dostali speciálně i od pana školníka, jenž celé akci přihlížel a pomáhal udusávat listí v kontejneru. I když někteří drželi hrábky v rukou poprvé, ujali se práce s chutí a zapálením. Už teď se těší na další výpomoc – třeba až napadne sníh.

Finanční gramotnost

Ve středu 15. 11. 2023 pro nás deváťáky paní učitelka Linhartová domluvila projekt o finanční gramotnosti.  Do školy zavítala paní Hofmanová, finanční poradkyně a odbornice z Komerční banky. Seznámila nás s historií a vývojem peněz, s bankami, s bezpečným placením a s tím, jak nejlépe ochránit svůj účet. Také jsme si řekli, jaké typy plateb máme a jak nejbezpečněji platit a vybírat peníze z bankomatu. Potom jsme se bavili o kyberprostoru a o tom, jak nás můžou lidé i falešní bankéři nejčastěji okrást o peníze. Nikdy si nemáme nikam psát PIN karty. Také nesmíme nikomu říkat své osobní údaje, i kdyby se volající na telefonu představil jako zaměstnanec banky či policista. V další části programu jsme se rozdělili do dvou skupinek a spočítali si, jaké příjmy a výdaje měly rodiny Zámožných a Strádalových. Zjistili jsme, že jedna rodina vycházela s penězi dobře, ale druhé chyběly peníze, měla by tedy více šetřit. Nakonec jsme si zahráli kvíz, kterým jsme shrnuli získané znalosti a ukončili zábavný projektový den.

Text a foto: Natálie Pospíšilová, Mgr. Zuzana Linhartová

Předvánoční akce 1. třídy

Burza práce Flóra Olomouc a Scholaris Olomouc 2023

Jak si vybrat správné povolání? Výběr budoucího povolání, a tedy i výběr školy, je velmi důležité rozhodnutí. Dne 19. října žáci 9. třídy navštívili výstaviště Flora Olomouc, kde byl připraven veletrh nejvýznamnějších zaměstnavatelů v Olomouckém kraji. Žáky dále čekal doprovodný program, například živá knihovna povolání, venkovní expozice armádních a policejních vozidel, ochutnávky potravinářských výrobků a zábavné soutěže.

Ve dnech 22. a 23. listopadu 2023 proběhla v Olomouci přehlídka středních škol Scholaris Olomouc. Žákům základních škol a jejich rodičům byly poskytnuty informace o středních školách, učilištích a o situaci na trhu práce v Olomouckém kraji.

Mgr. Žaneta Kolářová

Vzdělávací program Extrakce DNA

Pevnost poznání v Olomouci si připravila vzdělávací program pro naše žáky 9. třídy. Program se konal v laboratořích a byl zaměřen na podstatu života na úrovni molekul. Žáci si zkusili izolovat DNA z rostlinného pletiva a přesvědčili se, že DNA můžeme vidět pouhým okem.

Mgr. Žaneta Kolářová

Svět v kapce vody

Na konci listopadu jsme s žáky šestých tříd navštívili program Svět v kapce vody v Pevnosti poznání. Zjistili jsme, že i v obyčejné kapce vody může existovat život. Pod mikroskopem se to jen hemžilo vířníky, perloočkami a různými bakteriemi. V druhé části programu se z nás stali genetičtí inženýři. Našim úkolem bylo vymyslet unikátní jednobuněčný organismus, pro který jsme na „buněčné burze“ nakoupili různé organely jako mitochondrie, chloroplasty, stigmu. Pro ty, kteří chtěli mít pořádného predátora, nechyběla v nabídce ani harpuna nebo ostny. V Pevnosti poznání jsme pak mohli navštívit některou z expozic, jež se věnují lidskému tělu, hlavolamům nebo fyzice. 

II. kolo miniházené

Tak už je to opět za námi! My, žáčci 1. – 3. tříd, jsme se v pátek 8. 12. 2023 pod vedením pana asistenta Milana zúčastnili už druhého kola Školní ligy v miniházené. Vzhledem k tomu, že byl minulé kolo velký zájem o účast v soutěži, vytvořili jsme dvě reprezentační družstva, abychom si více zahráli a aby se nám pravidla házené „vryla“ pod kůži. Hráli jsme podle předem stanoveného rozpisu, vše probíhalo zcela hladce, takže jsme si mohli hru jen užívat. Každé naše družstvo hrálo celkem čtyři zápasy. První družstvo, ač bojovalo jako malí lvi, bohužel všechny své zápasy prohrálo, ale to jeho členům vůbec nevzalo chuť do dalších bojů. To druhé družstvo tři zápasy vyhrálo a jeden prohrálo. Skvělý výkon! Po skončení všech zápasů jsme se seřadili ke společnému nástupu, na kterém byli vyhlášeni nejlepší hráči jednotlivých družstev a také nám byly rozdány sladké odměny za snahu i podané výkony. Další kolo v miniházené by mělo proběhnout v únoru 2024 a my se na něj už teď moc těšíme.

Žáci 1. – 3.tříd

Mikuláš

Jako každý rok, tak i letos uspořádali žáci 9. A mikulášskou nadílku pro děti z místní MŠ a také pro žáky 1. stupně naší školy. V úterý ráno 5. prosince na všechny netrpělivě čekal nejen Mikuláš, andělé a čerti, ale i pěkné čertice. Děti z MŠ se těšily na sladkosti, básničky i písničky, avšak trochu se bály čertů, jelikož ti řinčeli řetězy. Poté se Mikuláš se svou družinou vydal na 1. stupeň ZŠ. Jsem přesvědčena o tom, že si to všichni pekelně užili.

Olympiáda v českém jazyce – školní kolo 

Ve středu 29. listopadu 2023 proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce, kterého se zúčastnilo celkem 9 žáků z 8. a 9. ročníku: z 8. A Karel Kubiš, Jakub Lések, z 8. B Berenika Fuksová, Rozálie Pospíšilová a z 9.A Karolína Fuksová, Veronika Hlaváčová, Laura Königová, Nikol Pospíšilová, Kristýna Štajgrová. V první části, která trvala 60 minut, se žáci potýkali se záludnostmi českého jazyka, v části druhé, které bylo opět vyhrazeno jen 60 minut, měli účastníci napsat formou prózy slohovou práci na téma „Poprvé sám/ sama …“ s délkou 200 – 300 slov. Jaký slohový útvar si zvolili, bylo jen na nich. Všechny slohové práce byly velmi zdařilé a zajímavé, někdo psal o prvním pečení vánočního cukroví, o prvním zdobení vánočního stromečku, jiný zavzpomínal na svůj první školní den na základní škole nebo na první jízdu na „crossce“. To nejtěžší nás ale teprve čekalo. Jako vyučující českého jazyka jsme měly vybrat ty, kteří budou reprezentovat naši školu v okresním kole, jež se uskuteční v pondělí 29. ledna 2024 v DDM na třídě 17. listopadu v Olomouci. Ze všech účastníků jsme nakonec vybraly dvě žákyně z 9. A – Karolínu Fuksovou a jako náhradnici Veroniku Hlaváčovou. Dívkám přejeme, aby byly úspěšné i v okresním kole a zdárně reprezentovaly naši základní školu.  

Školní kolo zrealizovaly paní učitelky českého jazyka – Mgr. Renata Čechová a Mgr. Zuzana Linhartová.

Pěvecké vystoupení na „Vánoční dílně“ dne 7. prosince 2023 

Jako každý rok v prosinci, tak i letos se konala na naší škole „Vánoční dílna“ s možností tvoření, popovídání si nad šálkem horkého čaje nebo i punče, tento rok již podruhé i s možností si zazpívat několik známých vánočních písní a koled spolu se školním „Pěvecký kroužkem“ i s několika dalšími žáky pod vedením paní učitelky Mgr. Renaty Čechové.

Vánoční dílnu jsme zahájili s mírným zpožděním, neb jsme do poslední chvíle bojovali s nově zakoupeným ozvučením, které nám pak umožnilo, že nás bylo opravdu slyšet! Tímto bych chtěla poděkovat šikovným žákům z 9. A (Damiánu Jančíkovi, Jakubu Kidovi a Pavlu Kubíkovi), kteří se podíleli nejen na celkovém ozvučení, ale i na chystání a poté i na úklidu aparatury a dalších věcí.

Letos nám všem docela chyběl sníh, přesto zima o sobě dala vědět studeným větrem a velkým mrazem. Proto jsme se i my, zpěváci a muzikanti, snažili, abychom písničkami: „Rolničky“,  „Stojí vrba košatá“, „Nad horama vyšla hvězda“, „Tisíc Andělů“ a konečně „Zafúkané“ nejen přivolali dlouho očekávaný sníh, ale vykouzlili i tu správnou předvánoční atmosféru. Tak snad se nám to povedlo, neb při zakončení „Vánoční dílny“ v 18 hodin s námi zpívalo mnoho rodičů a přátel školy.

Zapsala: Mgr. Renata Čechová

Fotografie: Eliška Grolichová, žákyně 8.A

Vzdělávací zážitkové workshopy

Od 17. do 19. ledna 2024 proběhly v naší škole vzdělávací zážitkové workshopy Paměti národa. Žáci 7. A, 7. B a 8. B v jednotlivých dnech prožitkem zjistili nejen to, jak se ve 30. a 40. letech minulého století žilo obyčejným lidem, co cítili, čeho se obávali, ale také jak politická situace a poměry ve společnosti ovlivňovaly jejich životy.  Lektorky a lektoři nejdříve seznámili děti s novými či nejasnými pojmy, aby jim vzápětí, v hlavní části projektového dne, pomocí her a dramatizace přiblížili dobu antisemitských nálad,  blížící se německé okupace a samotné životní příběhy konkrétních pamětnic – Evy Boškové a Evy Kalinové. Netradiční forma výuky žáky zaujala, sklidila úspěch a už se těší na další obdobné akce.

Mgr. Zuzana Linhartová

Pěvecké vystoupení v Centru denních služeb v Olomouci (14. prosinec 2023)

Již podruhé v tomto kalendářním roce 2023 jsme s „Pěveckým kroužkem“ při ZŠ a MŠ Olomouc – Holice pod vedením paní učitelky Mgr. Renaty Čechové rádi zavítali do Centra denních služeb v Olomouci nejen proto, abychom si společně zazpívali s jejich klienty (seniory) a zaměstnanci, ale také abychom splnili svůj červnový slib, že se společně uvidíme i v adventním čase.

Dne 14. prosince 2023 jsme sice nedorazili v plné síle 13 žáků, neboť respirační onemocnění plně úřadovalo, ale i s polovinou účinkujících jsme se svým programem „ A je tu advent!“ dokázali vykouzlit opět báječnou předvánoční atmosféru. Cukrovím a horkým čajem provoněnou místností a s kouzelnou vánoční výzdobou zněly nejen nové vánoční písně a koledy: „Stojí vrba košatá“,

Nad horama vyšla hvězda“, „Tisíc Andělů“ a „Zafúkané“, ale všichni se opět po roce těšili na evergreeny: „Rolničky“, „Veselé Vánoce“ nebo-li „Vánoce, Vánoce přicházejí“, „Nesem Vám noviny“, „Půjdem spolu do Betléma“, „Jak jsi krásné, neviňátko,“, „Štědrý večer nastal“ a na závěrečnou slavnostní píseň „Narodil se Kristus Pán“. Hostitelé si pro nás opět připravili milé překvapení v podobě občerstvení (vánoční čaj a cukroví jako od babičky) a také ručně vyrobené dárečky (náramky, vánoční dekorace …). Všichni jsme se shodli na tom, že to bylo nezapomenutelné hudebně adventní dopoledne.

    

Zapsala: Mgr. Renata Čechová

Projektový den 8. B Holocaust v literatuře

Mezinárodní den obětí holocaustu, den osvobození koncentračního tábora Osvětim, si žáci 8. B připomněli projektovým dnem, kdy na toto téma nahlíželi během čtyř vyučovacích hodin nejen prostřednictvím komiksových literárních ukázek, ale i očima dokumentaristů, pamětníků a hlavně svými vnitřními pocity a dojmy.

Hlavní aktivita dne byla zaměřena na vytvoření vlastního příběhu, seskládání předem určených komiksových okének tak, aby příběh chronologicky či retrospektivně postupoval, logicky navazoval a vykresloval myšlenku a vlastní dějovou linku, kterou pak žáci mohli srovnat se skutečným příběhem pamětnice ztvárněným v knize „Ještě jsme ve válce – příběhy 20. století“ (třináct komiksových příběhů nakreslených špičkovými výtvarníky podle vyprávění třinácti skutečných lidí).

Závěrečnou půlhodinu své pracovní činnosti pak žáci věnovali tvorbě tzv. BLACK OUT POETRY. Jako umělečtí novátoři v textu příběhu začerňovali slova, která pro svá vyjádření nepotřebovali. Vzniklo tak dílo (báseň) často s jedinečným grafickým provedením a symbolickým významem.

Milí čtenáři, posuďte, jak se dílo povedlo!

Mgr. Zuzana Linhartová

Olympiáda v českém jazyce – okresní kolo

V pondělí 29. ledna 2024 proběhlo okresní kolo Olympiády v českém jazyce, které se konalo v DDM na třídě 17. listopadu v Olomouci.

Olympiáda měla dvě části – mluvnickou, ve které se řešitelé opět potýkali se záludnostmi českého jazyka, a slohovou – tentokrát měli účastníci napsat formou prózy slohovou práci na téma: „Kdybych měl/a stroj času …“ s délkou 200 – 300 slov.

V konkurenci 37 žáků z různých základních škol a víceletých gymnázií Olomouckého kraje nás zastupovaly dvě žákyně z 9.A – Karolína Fuksová a jako náhradnice Veronika Hlaváčová, obě v doprovodu paní asistentky Petry Žárské. Nakonec nás reprezentovala pouze Karolína Fuksová, která se umístila na 23. místě. Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Zapsala: Renata Čechová, učitelka Čj – Hv

Tříkrálová sbírka v Holici

V sobotu 13.1. 2024 se v naší obci konala již tradiční Tříkrálová sbírka. V mrazivém sobotním ránu vyšlo do všech ulic naší obce koledovat 23 skupin koledníků se skupinovými vedoucími. Celou Holicí se neslo veselé prozpěvování tříkrálové koledy.

Velmi děkujeme všem štědrým dárcům, kteří nám přispěli a začali nový rok dobrým skutkem. Rovněž děkujeme obětavým rodičům, bývalým žákům školy a jejich přátelům, bez kterých si průběh akce již neumíme představit.

Podařilo se nám vykoledovat neuvěřitelných 94 680 Kč, což je dosavadní rekord v historii TKS v Holici. Máme velkou radost, že jsme byli opět lepší než vloni. Velmi děkujeme za každý finanční dar a moc si toho vážíme.

 Letošní výtěžek TKS bude věnován především k podpoře dobročinných projektů v celé ČR, přímo u nás na Olomoucku, ale i v zahraničí. V roce 2024 chce naše olomoucká charita z tříkrálových darů podpořit:

  • provoz ordinace praktického lékaře a psychiatra pro lidi v nouzi
  • rozvoj a opravu zázemí pro lidi s duševním onemocněním
  • rekonstrukci Domova svatého Kosmy a Damiána pro lidi v nouzi se sníženou soběstačností
  • rozvoj centra materiální a finanční pomoci lidem v nouzi na Olomoucku, kterým hrozí sociální propad

Na průběhu této krásné a záslužné akce se podílelo téměř 100 žáků naší školy, jejich rodiče a také bývalí žáci a jejich přátelé. Celou akci přišel podpořit a koledníkům požehnal náš nový pan farář, páter Josef Mikulášek.

Mumifikace

Nedílnou součástí dějepisné výuky o starověkém Egyptě je proces mumifikace. Naši šesťáci se samozřejmě podívali na videa a poslechli si výklad o tom, jaké orgány se odebíraly a jaké ponechávaly, čím se tělo zasypávalo a mazalo i jaké magické symboly se vkládaly mezi jednotlivé vrstvy obvazů. Není ale nic cennějšího, než když si zajímavé věci zkusíme na vlastní kůži, takže jsme se rozhodli mumifikaci vyzkoušet.

Jelikož není reálné mazat a obvazovat děti, tento dávný způsob uchování zemřelého jsme provedli na panenkách. Každá třída, 6. A a 6. B, dostala dvě – dívky balzamovaly Barbie a chlapci bazlamovali Kena.

Všichni se práce ujali s chutí a zapálením a nadšeně namáčeli plátno do speciální směsi lepidla, mouky a vody, která fungovala jako pojidlo. Malovali posmrtné masky a posvátné symboly, které potom vložili do pyramidy spolu s mumií. Výroba pyramid nám šla trochu hůře, ale nakonec jsme to zvládli. Výsledné práce jsou vystaveny ve třídách.

Zima v lese

V pátek 19.1. jsme se zúčastnili projektového dne „Zima v lese“. První vyučovací hodinu jsme si ve třídě za pomoci myslivce vyrobili ozdoby z dužnatého krmiva pro zvěř a vydali se na cestu. V lese na nás čekala spousta zábavných aktivit – přikrmování zvěře do zásypu a jesliček, střelba ze vzduchovky na terč, pozorování dalekohledem a opékání špekáčků. Konala se také tombola s odměnami. Rozloučení proběhlo závěrečným nástupem jako při výřadu po lovu. Děkujeme za krásný den, který jsme si mohli užít na chatě Mysliveckého spolku Holice.

Žáci 3. B a p. uč. Ličková

Příběhy pana Tydýta

Ve čtvrtek 1. února 2024 navštívili žáci 2. A a 2. B dramacentrum Sdružení D. Interaktivní program, kterého se zúčastnili, byl o odlišnosti, přijetí, kamarádství a pravých životních hodnotách. Děti byly nenásilnou formou vtaženy do příběhu pana Tydýta, plyšáka, jenž byl úplně jiný než ostatní hračky patřící holčičce Amálce a kterého hračky mezi sebe nepřijaly. Zklamaný a nazlobený pan Tydýt se vydal hledat, kým vlastně je a ke komu patří. Děti se ztotožnily s dalšími postavami a mohly zasahovat do děje. Žáci spolupracovali, improvizovali a zaujati dějem byli vedeni k aktivnímu řešení problémových životních situací, ke vzájemné spolupráci a k odpovědnosti za své chování. „Na vlastní kůži“ si vyzkoušeli, že každý problém má své řešení. Program se všem moc líbil. Odešli jsme bohatší nejen o zážitky, ale i o malý dárek v podobě plyšáka pana Tydýta.

M. Martinková, I. Studničková

Bowlingové klání 8. B.

Lze spojit fyzickou aktivitu s odpočinkem a soustředěnost se zábavou? Naprosto spolehlivě…v bowlingovém klání 8. B. Milí osmáci, tak ať to ve 2. pololetí svištíííííííí jako koule na dráze a dobré známky vám padají jako kuželky při hodech strike!!!    

Třídní učitelka Zuzana Linhartová

Co se událo v první třídě

Průmyslové muzeum Františka Josefa I

Ve středu 7. února se naši osmáci v rámci odpolední výuky vydali do Vlastivědného muzea Olomouc na výstavu s názvem Průmyslové muzeum císaře Františka Josefa I. Jedná se o dočasnou výstavu v Handkeho sále, která připomíná 150. výročí založení zmiňovaného muzea.

Ačkoliv při představě návštěvy historického muzea všichni naši žáci očekávali přehlídku obrazů, soch či kostýmů, tato výstava ukazuje umění užité. Žáci si prohlédli porcelán a keramiku, obuv a módní doplňky, lžíce, poháry, židle a další předměty běžné denní potřeby měšťanských domů první poloviny 19. století, dále také například zbraně či kované dveřní zárubně a panty.

Všichni jsme se shodli, že bylo velmi příjemné osvěžení nesedět jednu ,,odpoledku” v lavicích, ale provětrat se, protáhnout nohy a podívat se na učivo dějepisu také vlastníma očima.

Co se děje v litosféře

Tento školní rok jsme se žáky šestých tříd už podruhé navštívili Pevnost poznání, tentokrát program s názvem „Co se děje v litosféře?“

Nejdříve jsme si připomněli stavbu Země a typy pohybů litosférických desek, potom v atlasu hledali místa s častými zemětřeseními a sopečnou činností. Dále jsme si na modelu sopky popsali její stavbu a ukázali si, jak probíhá sopečná erupce a nakonec nechal každý vybuchnout sopku za pomoci jedlé sody a octa. 

V Pevnosti poznání jsme navštívili i volné expozice a se žáky 6. B zhlédli film v planetáriu. 

Prohlídka varhan v olomoucké katedrále

Pro žáky 9. třídy byla připravena unikátní prohlídka varhan v olomouckém chrámu sv. Václava spojená s malým varhanním koncertem. Pan Karel Martínek, místní varhaník, nás provedl tajemstvím a histroií varhan, předvedl nám královský nástroj v plné kráse. Dozvěděli jsme se hodně zajímavých informací týkajících se stavby varhan. Vše bylo završeno ukázkami nejznámějších skladeb, které nás ohromily.

Mgr. Žaneta Kolářová

Maškarní ples

Školní parlament naší školy v úterý 12. března zorganizoval svůj první školní maškarní ples. Karnevalu se zúčastnilo velké množství dětí ze školní družiny, ale přišli i starší žáci, kteří chtěli předvést své kostýmy. Po školní tělocvičně nám rejdily víly, princezny, skřítkové, vojáci, různá zvířátka, postavy z filmů a další bytosti. Členové parlamentu ze všech tříd si pro ně nachystali různé hry a soutěže, ve kterých děti získávaly lístky do tomboly. Těch jsme udali tolik, že nám začaly docházet! Nakonec jsme rozdali přes 70 plyšáků, hraček, pastelek, skládaček, ozdob a jiných krásných odměn.

Ples ale nebyl pouze pro první stupeň, i naši starší žáci si přišli na své. Když se ukončila organizovaná zábava a jednotlivá stanoviště se uklidila, dívky z 8. B se ujaly mixážního pultu a rozjely pro své spolužáky diskotéku. Ještě jsme stihli vyhlásit a odměnit nejlépe vymyšlené kostýmy žáků z 2. stupně a pak už byla volná zábava.

Mgr. Jiřina Kučerová

Komiks v krytu

Patnáctý březen roku 1939 si žáci 8. B připomněli v bývalém krytu civilní obrany v Bezručových sadech, v němž Institut Paměti národa znovu otevřel audiovizuální expozici Odkryté příběhy 20. století, jíž nově dominuje komiks Tři královny. Ten seznamuje účastníky s osudem tří žen, které se zachovaly odvážně a staly se hrdinkami 20. století. Za zmínku stojí příběh studentky Květy, která zařídila čtyřiceti pěti sirotkům převoz z Dukelského průsmyku (Údolí smrti) a roční pobyt v Olomouci.

Výročí dne, kdy Čechy a Moravu obsazovala v roce 1939 německá fašistická armáda, započalo v krytu tím, že našim osmákům byl představen krátký dokument Všední život Ivy Ondráčkové, ženy, jejíž osobní i pracovní život ovlivnily oba totalitní režimy, fašistický i komunistický. Po prohlídce krytu v přízemí se děvčata a chlapci odebrali do 1. patra, kde na ně čekal kvíz o 9 otázkách, v němž i pomocí QR kódů hledali odpovědi na tematicky zaměřené otázky. Za správné odpovědi byli odměněni drobným dárkem.

Jelikož 15. březen roku 2024 byl polojasný a teplý, na rozdíl od chladného a nevlídného 15. března roku 1939, spojili jsme návštěvu Institutu s krátkou procházkou po rozkvetlém parku a přilehlém Rozáriu a příjemně zakončili druhý březnový týden.

Mgr. Zuzana Linhartová

Rozkvetlá Holice

Rozkvetlá Holice

Zážitkový workshop Paměti národa – Den, kdy se mlčelo

Pro žáky 9. třídy byl připraven zážitkový workshop na téma proměny české vesnice na Domažlicku během kolektivizace v roce 1948. Workshop byl vystavěn podle skutečných příběhů a vyprávění pamětníků z archivu Paměti národa. Žáci se seznámili s historickými reáliemi pomocí interaktivní formy, aktivně se zapojili do příběhu a vyzkoušeli si své komunikační a divadelní dovednosti.

Mgr. Žaneta Kolářová

Dny vody

V rámci „Dnů vody“ jsme navštívili koncem března s žáky 7. tříd Čističku odpadních vod v Olomouci. Byla to jedinečná šance, protože exkurze v ČOV se pro školy již nepořádají. Prošli jsme si celý proces čištění vody od úplně špinavé, která přiteče z kanalizace, přes mechanické a biologické čištění až po vypuštění vody do řeky Moravy. 

Další exkurze se týkala úpravy vody. Nejdříve jsme nahlédli do parní čerpací stanice, která stojí na cyklostezce mezi Chválkovicemi a Černovírem. Dokonce nám pán, který nás provázel, spustil starý parní stroj k čerpání podzemní vody. Poté jsme se přesunuli do úpravny vody, kde probíhá finální očista a voda z ní přes vodojem putuje až do našich vodovodních kohoutků. Počasí nám přálo, takže jsme se kolem vody vypravili i do školy, a to po proudu řeky Moravy z Černovíra až k Envelopě. 

Fantasy literatura

K Mezinárodnímu dni dětské knihy si paní učitelka Linhartová připravila dvouhodinový projekt na téma Fantasy literatura. Všichni jsme pracovali pomocí aktivizujících metod se zajímavými pracovními listy a s texty z knih Letopisy Narnie. Za správné splnění především dovednostních úkolů jsme byli odměňování knoflíky, které se v závěru díky kouzlu čarodějnice Chabdis proměnily v malé jedničky. Netradiční styl výuky si užili nejen žáci 8. B, ale i ostatní studenti a zaměstnanci, jelikož jim výuku a pobyt ve škole zpříjemnila záludně se pohybující čarodějná postava téměř k nepoznání a všem vyloudila úsměv na tvářích.

žáci 8. B

Dravci

Znáte dravce, kteří se běžně vyskytují v naší volné přírodě? My už ano! Všichni jsme se totiž zúčastnili programu společnosti Seiferos, jejíž zástupci nám představili 40 ptáků ze své sbírky, od nejmenších poštolek až po orly a jednu velmi stydlivou supí dámu.  Pan Svoboda nám o každém ptákovi řekl důležité informace. Týkaly se způsobu života, potravy a společenského chování. Vtipně k tomu přidal i své vlastní zážitky a zkušenosti a všechny náramně bavil. Někteří ptáci trpělivě seděli a nechali se obdivovat, jiní, např. mladý orel skalní, se nedočkavě domáhali pozornosti.  Té se dočkali při přehlídce letu a lovu některých vybraných jedinců. Proletěla se poštolka, orel, sokol a jedna sova. U té jsme měli poslouchat, jak tiše letí, ale nadšení našich žáků bylo silnější než vůle, a tak jsme slyšeli jejich povídání.  Na závěr si čtyři naši žáci, jako odměnu za správné odpovědi v kvízu, nasadili rukavici a zkusili si dravce přivolat. Všichni jsme byli z programu nadšení a doufáme, že jej zase někdy uskutečníme.

„Chráníme přírodu“

Již třetím rokem jsme se s žáky 6. ročníků zúčastnili soutěže „Chráníme přírodu“ pořádanou Technickými službami města Olomouce. Soutěž měla tři kola. První spočívalo v úklidu okolí školy, druhé tvořila outdoorová hra v Botanické zahradě a Rozáriu v Olomouci a ve třetím měli žáci za úkol nakreslit popelářské auto budoucnosti. Některá vozidla byla namalována pastelkami, jiná fixami a někteří se rozhodli pro tisk z koláže v hodinách výtvarné výchovy s paní učitelkou Moupicovou. Všem žákům děkujeme za účast a věříme, že co se týká ochrany přírody, byla pro ně soutěž přínosná. 

Úspěch žáků ve výtvarné soutěži Poznej a chraň

V letošním školním roce vyhlásil DDM Olomouc u příležitosti Dne Země a EDO 2024 již 39. ročník výtvarné soutěže Poznej a chraň. Letošním námětem bylo zobrazení jakékoli podoby kamenů (hornin a nerostů). Tomu napovídá i název aktuálního ročníku – Kamenná krása.

Ocenění za své linoryty zobrazující kamenné otisky pravěkých živočichů získali: Sabrina Shayto, Karina Shayto, Samuel Kalman, Adam Maděrka, Eliška Ševelová, Kataryna Kozik, Sofia Ivanova, Marie Jana Míšová a Alena Holazová, všichni ze 6. A. Jako upomínku na svůj úspěch obdrželi kromě diplomu také leštěný minerál.

Ze starších žáků se z ocenění za kresbu achátu radovala Adéla Šromová z 8.B.

Mladým umělcům blahopřejeme a zveme k návštěvě výstavy oceněných prací v galerii DDM do 5. května 2024.

Soutěž Chráníme přírodu s TSMO

A jak to dopadlo? Žáci 6. A se umístili na krásném 2. místě. Vyhráli poukaz na „Zážitkový program v ZOO“ spojený s komentovaným krmením a návštěvou u některého ze zvířátek. Mimořádné ocenění získala Káťa Kozik za své popelářské auto, které bude zdobit jedno z vozů TSMO a brázdit ulice města Olomouce. Jak Káťa popsala, auto by mělo být barevné, aby se ho děti nebály a možná právě barevností a vzhledem připomínajícím ptáčka si její obrázek získal porotu a pomohl celé třídě vybojovat pomyslnou stříbrnou medaili, jelikož právě výtvarná díla rozhodla o vítězích celé soutěže. Ceny byly předány na Dni otevřených dveří TSMO, který se konal v sobotu 20. 4. 2024.

Děkujeme a blahopřejeme.

O projektu  8. A – Doma a jinde

Paní učitelky nám domluvily projekt s názvem Doma a jinde zaměřený na téma německé okupace, holocaust a 2. světovou válku. Na začátku se nám lektorky představily a my jim. Uvedly, o čem daný projekt bude, o čem si budeme povídat a co budeme dělat. Nejdříve jsme si na seznámení zahráli kompot. Poté jsme se rozdělili na politické strany, zvolili předsedu strany a snažili se naši politickou stranu prosadit. Také jsme se podívali, jak to s těmi politickými stranami ve skutečnosti bylo a kdo nakonec vyhrál. Museli jsme se také jako strana rozhodnout, co bychom udělali v různých situacích a kdo by nás za to volil. Rovněž jsme dostali papírky a na nich různá období a museli jsme určit, jestli se stala       př. n. l., nebo n. l. a kdy přesně. Vysvětlovali jsem si také různá nová slova, např. okupovat, kočovník atd. Jako poslední aktivita byla scénka, rozdělili jsme se do skupinek po třech, čtyřech a pěti, vylosovali jsme si papírek s danou scénkou a tu jsme museli za použití pomůcek (klobouků, šál a šátků) zahrát. Ke každé scénce jsme si pustili kratičké video a určovali, jak se Evička cítí. Evička proto, protože jsme si celou dobu povídali o dívce jménem Eva, která žila v období 2. světové války. Projekt byl zajímavý, poučný a mohli jsme se na danou situaci podívat z pohledu Evy. 

 Adriana Čechová, 8. A 

Festival kulturních programů ZŠ v sále Reduta – MF Olomouc

Dne 19. dubna 2024 se v sále Reduta – Moravské filharmonie Olomouc uskutečnil již 12. ročník festivalu kulturních programů ZŠ, který pořádala Komise pro občanské záležitosti se zaměřením na obřady – vítání dětí, slavnostní setkání jubilantů, apod. za přítomnosti významných hostů z odboru školství olomouckého Magistrátu.

Během celého dopoledne se na pódiu střídaly kolektivy žáků tentokráte ze třinácti olomouckých základních škol se svými programy (recitace, zpěv, tanec, divadlo), které nesměly přesáhnout časový limit 10 minut. Naši školu vzorně reprezentovali žáci ze 4. a 8. třídy a pod vedením paní učitelky Renaty Čechová zazpívali dvě stále velmi populární písně: Milenci v texaskách z českého filmového   muzikálu „Starci na chmelu“ (1964) a píseň od skupiny Olympic „Dej mi víc své lásky“, která letos slaví právě šedesát let a jež byla paní učitelkou Čechovou z experimentálního důvodu ve velmi krátkém čase malinko poupravena a aktualizována na „Dej mi víc své lásky aneb Dej mi víc“, abychom i my byli opět v něčem originální. Nový text této písně slavil úspěch, a tak se s Vámi o něj rádi podělíme.

Všichni účinkující si vzájemně fandili a atmosféra na pódiu i v sále byla skvělá. My jsme vystupovali jako druzí, takže jsme neměli čas ani na trému, pak už jsme i po pozdější přestávce na občerstvení v klidu sledovali další a další vystoupení.

Nakonec jsme byli všichni odměněni dárkovými poukázkami, diplomem a společnou fotografií. Ten den, byť byl od rána mrazivý, se opravdu povedl. Docela se všichni těšíme na příští magicky třináctý ročník, ve kterém budeme, a to slibujeme, opět originální. Ovšem pro některé žákyně to bude již ročník poslední.

Zapsala: Renata Čechová, učitelka

Čarodějnický rej

Na 30. dubna tradičně spadá slavnost pálení čarodějnic. Kvůli výstrahám ČHMÚ dnes sice asi nezapálíme žádné ohně, ale to neznamená, že si nemůžeme zpestřit den. U nás na škole dnes proběhl čarodějnický rej. Nezapojily se sice všechny děti, ale ty, které ano, do toho šly opravdu pořádně. Kolem školy běhali celé dopoledne černokněžníci a čarodějnice a všichni si užívali krásného počasí. Soutěž o výzdobu tříd sice vzaly vážně pouze dvě třídy (6. A a 7. B), ale o to víc se snažily a vysloužily si za to sladkou odměnu. V galerii se podívejte, jak se jim to povedlo.

Mgr. Jiřina Kučerová

Zdravá svačinka

V pátek 26. 4. 2024 jsme si místo dobrot od maminek nachystali dobrou zdravou svačinku ve školní kuchyňce. Čerstvý dýňový chlebíček, žervé, různá semínka – dýňová, chia, slunečnicová, čerstvá zelenina – mrkvové kytičky a ředkvičková kolečka a jako bonus sedmikrásky… Radost jíst! Všem nám moc chutnalo… Pokochejte se našimi krásnými výtvory a třeba také načerpejte inspiraci. Zkuste to také, je to jednoduché a zvládne to úplně každý. Dobrou chuť!

Mgr. Monika Pávková

Veselé zoubky

Naše třída 1. A se zapojila se společností DM drogerie do projektu Veselé zoubky. Nacvičili jsme si, jak správně postupovat při čištění zubů, jaké jsou možnosti prevence zubního kazu, jaké existují druhy zubních past a dalších výrobků na správnou dentální hygienu. Za odměnu si každý odnesl zdravý balíček od firmy DM drogerie. Celý projekt jsme zakončili výtvarným počinem – papírovou koláží a pomůckou na zábavnou hru. Bylo to zajímavé, zábavné a poučné. Děkujeme!

Mgr. Monika Pávková

Knihovna

V úterý 30. dubna naši prvňáčci navštívili holickou knihovnu. Trpělivá knihovnice, paní Čoupková, si pro nás připravila besedu o dětských knihách z edice Moje první čtení. Přečetli jsme si popletené pohádky, pokusili jsme se je rozplést a u toho jsme se náramně pobavili. Dověděli jsme se spoustu nových věcí – a to je báječné. Už se těšíme na další návštěvu, kdy budeme pasováni na čtenáře. Moc se těšíme.

Mgr. Monika Pávková

Bouzov

Jak lépe žákům představit život ve středověku než názornou ukázkou?  

S touto myšlenkou jsme ve čtvrtek 2. května vypravili autobus plný našich sedmáků na hrad Bouzov, kde nás prvně čekala prohlídka samotného hradu a potom přehlídka válečných zbraní doby husitské.  

Hrad Bouzov sice není ryze středověký, jak jsme se dozvěděli, ale na konci 19. století byl přestaven velmistrem Řádu německých rytířů, arcivévodou Evženem. Jeho architekti se ale snažili zachovat původní ráz stavby, a tak hrad stále připomíná pevnost, jíž byl od doby své výstavby na konci středověku.  

Historický areál pod Bouzovem nás přivítal krásným slunečným počasím a skvělou náladou, kterou jsme hned ještě vylepšili úspěšným střílením kuší na terče. Dva naši žáci, Kuba Hnatovskyj a Kuba Štajgr, se dokonce trefili do červeného a vystříleli si tím památeční diplom.  

Pak už nás čekala slibovaná přehlídka válečných strojů. Naši žáci dobíjeli pevnost vysokým prakem – katapultem. Foukal jim do toho takový vítr, že připravenou munici vystřelili místo střechy nepřátelské državy do lesa. Se stejným problémem se potýkali také při zkoušce válečného lučišnictví a střelby z kuše na divočáka, ale i tak dostali velkou pochvalu za postoj a formu. Stříleli jsme také ze tří zbraní výbušných – z píšťaly, hákovnice a polního děla.  

Na konec programu se 4 dívky a 4 chlapci utkali v rytířském souboji o titul pážecí. Ačkoliv do boje šli všichni se vším, co se v nich našlo, vítěz mohl v každé kategorii být jen jeden: za chlapce to byl Standa ze 7. B a za dívky Sofča ze 7. A. 

 

Mgr. Jiřina Kučerová 

Patronace stromů

V pondělí 22. dubna slaví naše planeta Země svůj svátek. Spolu s ní slavíme tento svátek i my lidé. Také holky a kluci z naší třídy chtěli naší Zemi popřát a dát jí nějaký hezký dárek. Dostali jsme příležitost stát se patrony tří nově vysazených stromů na naší školní zahradě. Vybrali jsme jim krásná jména, pěkně jsme je vyzdobili a popřáli zdraví společným tanečkem a básničkou.. Jak porosteme my, porostete s námi i vy, Kulíšek, Chlupáček a Trumpetka, naši „svěřenci“.  Ať se vám u nás líbí! Kluci a holky z 1.A.

Den Země

Stejně jako loni se 22. duben, tedy Den Země, na naší škole nesl ve jménu různorodých přírodně orientovaných aktivit.

Žáci 9. třídy si již tradičně připravili zajímavé úkoly, kvízy a výtvarné aktivity pro své mladší kamarády. Program byl tematicky zaměřen na ekologii, a tak se žáci z prvního stupně seznámili se způsoby recyklování odpadů, vědomostními soutěžemi a křížovkami o třídění. Dále si povídali o významu tohoto dne a proč se slaví. Projektový den doplnila třída 7. A přehlídkou hmyzu, stavbou jejich těla a rozdělením do základních skupin. 

Žáci 7. B strávili tento chladný den na cestách. S třídní učitelkou a jejím pejskem Edíkem se vydali směrem k Velkému Kosíři. Nenechali se odradit ani zpožděným vlakem, ani sněhovými přeháňkami, které jim foukaly vločky do očí cestou lesem.

Hlavním úkolem bylo samozřejmě protáhnout nohy, nadýchat se čerstvého vzduchu a potrénovat fyzickou zdatnost (již první strmé stoupání dalo některým pocítit tíhu světa). Děti dostaly ale ještě jednu výzvu: natrhat, nasbírat a ukořistit co nejvíc různorodých přírodnin, které probouzející se jarní krajina nabídla. Tyto úlovky se nám sice nepodařilo nashromáždit a vystavit, ale aktivita splnila cíl – donutila děti rozhlédnout se kolem sebe a vnímat své okolí bdělým okem lovce a sběrače.

Výlet byl parádní i v zimních bundách a s bolavýma nohama – alespoň nám o to víc pak chutnal oběd.

Naši osmáci strávili Den Země v přírodě, jak se také sluší a patří. 8. A vedena třídní učitelkou zamířila směrem do olomouckých parků (Čechovy sady, Smetanovy sady), kde dostala velmi zajímavý a kreativní úkol – vyfotit co nejlepší fotku.

Žáci soutěžili ve dvou kategoriích:

  1. kategorie (povinná) s tématem „Květiny a stromy olomouckých parků“
  2. kategorie (nepovinná) s výrokem Jiřiny Bohdalové „Mám ráda laskavý humor, aby to chytrýho neurazilo a blbý tomu rozuměl“

Vyhodnocení soutěže potom proběhlo ve třídě hlasováním. Vyhrály fotografie, které můžete vidět v galerii:

  1. místo – Tomáš Lések („Kos pod rozkvetlými kaštany“),
  2. místo – Martin Sadílek („Tajemství květu),
  3. místo – Anna Matoušová („Bílá a černá“).

Autorky textů:

Mgr. Žaneta Kolářová

Mgr. Jiřina Kučerová

Mgr. Renata Čechová

Úprava a sestavení textu: Mgr. Jiřina Kučerová

 

Třídní učitelka 8. B sepsala putování své třídy tak osobitým způsobem, že nelze parafrázovat, pouze citovat:

„Co osmáci dělají, když se neučí a nečtou knihy? Poznávají okolí  Lošova, Mariánského Údolí, Velké Bystřice a Bystrovan. Trasy blízké i vzdálené se totiž musejí ochutnat stejně jako knihy. Některé se zhltnou a jen několik málo se žvýká a zcela stráví. A ta naše patřila mezi ty úplně strávené.

 Kdo chce vědět víc, čte dál, aby tu naši trasu procítil…

V dalekém světe za lošovským lesem naše duše prostoupily těžkopádnou masou našich pocitů a vkročily do světa odvážného a ušlechtilého. Cesta vedla dál a dál kupředu. Po odpočinku V Údolí stočila se na jih a my pospíchali a pluli za úžasem našich prožitků. Nespoutanou a svobodnou chůzi doprovázela bez zlých úmyslů hlasitá dunění mužných hlasů. Na těžkých nohou jsme se dali vést k cestě větší a místům známějším. Tajuplná oblaka nás směřovala tam, kde se zlehounka otvírala obloha měděná a Z E M Ě nespoutaná, kde jsme se jako hadi za zvuků burácejícího bručouna svlékali ze svých kůží a kde pod střechami zkamenělých příbytků nalezli jsme při pohledu na koňské hřívy klid a smysl putování. Nechápete? Kroutíte hlavou s úsměvem, či bez něj? Tázavě se díváte na předchozí řádky? 

Příběh, román, pohádka se podobají živoucím tvorům a možná jimi i jsou. Mají svou hlavu, nohy, krevní oběh a šaty jako skuteční lidé! A já říkám, že i S R D C E!”

Mgr. Zuzana Linhartová

Neboj se promluvit 8. B

Neboj se promluvit

Třída 8. B v úterý 7. května 2024 navštívila olomoucké dramacentrum Sdružení D. Lektoři připravili pro žáky program Neboj se promluvit formou divadla tak, aby se zúčastnění stali přímými aktéry příběhu a mohli změnit chování hlavního protagonisty a děj pak směřoval k jinému, pozitivnějšímu konci. Témata příběhů byla zaměřena na rozvoj empatie, sociálního cítění, na prevenci závislostí i kyberšikany.

Někteří se do aktivního řešení situací bez studu zapojili a zkoušeli hledat řešení, jiní však zjistili, že vyjádřit svůj názor hraním rolí není tak úplně jednoduché a je třeba zapracovat na svém sebevědomí a odbourávání nejistoty.

Mgr. Zuzana Linhartová

Den matek 1. A

Každý rok druhou květnovou neděli oslavujeme Den matek. A protože každá maminka je nejlepší na světě, my prvňáčci jsme se na tento svátek pečlivě nachystali a vyrobili jsme pro maminky krásné dárečky – hezké srdíčkové přáníčko a ručně a s láskou malovaný polštářek. Byla to tedy pořádná fuška, ale myslíme si, že to stálo za to. To se bude maminkám odpočívat!! Ostatně posuďte sami a koukněte se na fotky! 

Holky a kluci z 1.A 

S kočičkou Olou

Na začátku května se žáci druhých tříd prošli s kočičkou Olou a kocourkem Edou v historické části Olomouce. Navštívili radniční věž, ze které si prohlédli centrum města a jeho blízké okolí. Od paní průvodkyně se dozvěděli zajímavosti z historie i současnosti. Viděli také orloj, kašny, Sloup Nejsvětější Trojice a na Horním a Dolním náměstí krásně opravené městské domy. Na závěr pěkného dopoledne se děti mohly občerstvit zmrzlinou. Všem se prohlídka města velmi líbila. 

Žáci a třídní učitelky 2. A, 2. B 

NICHOLAS WINTON – SÍLA LIDSKOSTI

I believe…v obyčejnou lidskou slušnost…

bylo celoživotním mottem Nicholase Wintona, obyčejného britského zaměstnance banky, jenž v roce 1938 náhodou přijel do Prahy a do vypuknutí druhé světové války zachraňoval děti z okupovaného Československa.

Dokument režiséra Mateje Mináče nazvaný „NICHOLAS WINTON – SÍLA LIDSKOSTI“, který pojednává o Wintonově odvaze a pomoci židovským dětem, zhlédli naši osmáci a deváťáci ve středu 15. května v kině Metropol.

A jak bývá zvykem, žáci 8. B dostali za úkol napsat pár řádků o tom, co jim pořad přinesl a jak je obohatil. Určitě stojí zato si jejich zhodnocení přečíst.

Matěj: „Nicholas byl člověk, který zachránil 669 dětí tím, že jim dělal falešný papíry pro Němce a posílal je vlakem do Anglie. V Anglii na ně čekala rodina….Vše si nechal Nicholas v tajnosti dalších 50 let, než si jedna televize pozvala Nicholase do studia i s dětmi, co zachránil. Bylo to pro něj velké překvapení.“

Káťa: “…ty děti chtěl zachránit, a tak posílal dopisy do jiných zemí a nakonec mu vyhověla Anglie a tam musel najít rodiny, ke kterým ty děti pošle a které se o ně postarají. Musel zaplatit hodně liber.”

Eliška: „Velice mě zaujalo, jak Nicholas Winton neměl vůbec strach z Němců a různých nebezpečí, která se mohla stát během transportu dětí do Anglie. I to, jak lidé, kteří se ujali dětí, jim zajistili zbytek krásného dětství plného lásky, znalostí ve škole, ale především přežití a žádnou válku.“

Marika: „Z mého pohledu si myslím, že to, co udělal, bylo velmi odvážné. Byl sebejistý a věděl, že to, co dělá, je správné. Spousta lidí by se měla Wintonem inspirovat. Nemyslet si, že je vše ztraceno, ale že do určité doby jde s věcma pracovat. Záchrana židovských dětí byla sice risk, protože Němci se snažili vlak zastavit, ale to Wintona nezastavilo. Děti, které kdysi zachránil, jsou mu doteď i v dospělosti vděčné. Byl velice skromný člověk, dožil se krásných 106 let.“

Filip: „Jeho příběh je připomínka, že i síla jednoho člověka dokáže změnit svět k lepšímu. Jeho hrdinský čin nám ukazuje, že každý z nás má moc udělat něco pro druhé.“

Ondra: „Dokument ukazuje sílu lidskosti a přináší nám příběh, který stojí za to slyšet a který by nás měl inspirovat k tomu, abychom se zamysleli nad vlastními činy i nad tím, jak pomoci ostatním.“

Adéla: „Hodně lidí ho bere za hrdinu…Odnáším si z toho, že jednotlivci mohou svými skutky a obětavostí pozitivně ovlivnit životy druhých.“

                                                                                         Sepsala a úryvky žáků vybrala Zuzana Linhartová.

Zahrádka 1. A

Ahoj všichni!

Jak určitě víte, naši třídu 1. A najdete v budově školní družiny. Je moc pěkná, historická. Moc se nám líbí hlavně to, že máme ze třídy „bránu“ do přírody, kam se v jarních, letních i podzimních měsících můžete jít nasvačit, proběhnout, nadýchat čerstvého vzduchu, prostě „vyblbnout“. A protože naše zahrádka volala po zvelebení, donesli jsme si potřebné pomůcky – kyblíky, lopatky, hrabičky, rýče, pracovní rukavice a hurá na to! Pracovali jsme pilně a teď to tady máme mnohem hezčí! Po práci jsme si užili zasloužený piknik. Jen jsme ho museli přesunout do třídy, protože začalo pršet. Aspoň nám déšť zahrádku pěkně zalil.

Paní učitelka Pávková, paní asistentka Marta Schusterová a kluci a holky z 1. A

Zahrádka 1. a album

Výlet 2. A, 2. B

V letošním školním roce vyrazili druháčci na výlet do Archeoskanzenu v Modré u Velehradu. Prohlédli si opevněné sídliště z doby Velké Moravy. Nahlédli do obydlí, dílen a hospodářských i církevních staveb včetně paláce biskupů a kostelíka svatého Jana.

V těsné blízkosti archeoskanzenu se nachází expozice sladkovodních ryb Živá voda, kde pozorovali z proskleného tunelu jesetery, štiky, kapry a úhoře. Nejvíce obdivovali vyzu velkou. Po prohlídce vodního světa se děti prošly po poznávací stezce s vyvýšenou lávkou, která vedla výběhem praturů. Výlet jsme ukončili procházkou na nedaleké poutní místo-Velehrad. Tento sluníčkový den se nám opravdu vydařil.

Mgr. M. Martinková a Mgr. I. Studničková

Výlet 2. A, 2. B

Výlet 5. třídy do Prahy

iž tradičně se žáci 5. třídy vypravili 21. května za historickými a kulturními památkami do našeho hlavního města. Výletu předcházel projektový den ve škole, kde se na celou akci žáci připravovali. V Praze nás očekával průvodce František, který dětem zajímavou formou představoval historická místa a rušným městem nás provázel. Někteří poprvé viděli Karlův most, Pražský hrad, Zlatou uličku, Staroměstský orloj i další historické památky a dověděli se i zajímavosti o těchto místech. Asi nejvíce se dětem líbila plavba na parníku, kterou jsme celý den zakončili a poté už na všechny čekala jen cesta vlakem domů. Děti si odnášely nejen drobné suvenýry, ale snad i nové vědomosti a zážitky.

Výlet 5. třídy do Prahy

Jednodenní poznávací zájezd do Rakouska – Ametystwelt

Znojmo a NP Podyjí

Začátek výletu do Rakouska a Znojma nezačal příliš dobře.  Obloha se zatáhla a pršelo celou cestu. Průjezdem hranic Česka však vysvitlo slunce a nálada se studentům 8. a 9. tříd okamžitě spravila. Agentura Zájezd pod vedením paní Malíkové pro nás připravila geologickou exkurzi Ametystwelt a sedm kilometrů dlouhou procházku v Národním parku Podyjí.

Ametystwelt je oblast s největším nalezištěm minerálu ametyst v Evropě. Prohlédli jsme si zde sbírku vzácných minerálů a drahých kamenů. Největší atrakcí nejen pro žáky, ale i paní učitelky bylo hledání minerálů. V druhé části dne nás čekala procházka v Národním parku Podyjí, v nejmenším národním parku na Moravě. Procházku jsme zakončili vyhlídkou na město Znojmo. Zájezd se vydařil a věříme, že nás čekají další usměvavé výlety.

 

Mgr. Žaneta Kolářová

Rakousko – Ametystwelt

Finanční gramotnost pro 7. ročník

Poslední květnový den žákům 7. ročníku vyučování zpříjemnila dvouhodinová beseda o finanční gramotnosti. Bankovní specialisté z ČSOB hovořili se žáky o penězích – mincích, bankovkách, jejich historii, nadále o způsobech hospodaření, investování i aktuálních hrozbách v online prostoru. Kladli jim otázky běžné i záludné, správné odpovědi oceňovali Lipem nebo dárkovým předmětem. Žáci se tak mimo jiné dozvěděli, která bankovka byla v minulém roce dotištěna v největším počtu, kolik bank spravuje ČNB a jaké jsou její další úkoly, proč stále není zavedeno euro, jak se nezadlužovat nebo také v čem spočívá nebezpečí veřejných wifi sítí a phishingu. V závěru pozornost i nasbírané znalosti devatenácti posluchačů ověřili kvízem Kahoot, ve kterém uspěli Kuba Štajgr, Marek Škvor a vítězná dvojice Honza Orieščík a Dominik Pluháček.

Mgr. Zuzana Linhartová

Finanční gramotnost – fotogalerie

Pasování na čtenáře -1.A

V úterý 4. června byl pro nás všechny kluky a holky z první třídy opravdu speciální den. Dostali jsme pozvání od samotné královny, abychom se dostavili na slavnostní pasování. „Poklekni, skloň hlavu, dotknu se Tě mečem na rameno a tím okamžikem se z Tebe stává …rytíř… rytíř všech písmenek, co jich jen česká abeceda má…. Ano, byli jsme pasováni na čtenáře! Nejdřív jsme museli složit zatěžkávací zkoušku, zda se naše celoroční snažení a učení se písmenek, slovíček, slov a vět zúročilo. Někteří obstáli bravurně, jiní mají čtení pořád hodně kostrbaté, takže musí ještě hodně trénovat. Ale zkoušku složili všichni!!! Jsou z nás čtenáři a to už nám nikdo nikdy neodpáře!!!! Děkujeme!

Zapsala: paní učitelka Monika Pávková

Pasování na čtenáře fotoalbum

Zlatá farma Štětovice

V pátek 7. června jsme se konečně dočkali vytouženého výletu a odjeli jsme do Štětovic na Zlatou farmu. S průvodcem jsme si prošli celý areál farmy, kde nás čekalo spoustu zvířátek. Pomazlili jsme se s králíčky, morčátky, zkusili jsme si těžkou práci u kraviček a koukli se, jak se pomocí speciálního přístroje dojí kravičky. Taky jsme nakrmili kozlíky, kozičky a kůzlátka. Za odměnu jsme si pak zazávodili na balících slámy a pochutnali si na výborné zdravé svačince, kterou nám připravili z místních zdrojů. Úplně nejvíc jsme se ale těšili na to, jak si jako praví „koňáci“ osedláme koně a projedeme se v sedle. Ne nadarmo se říká, že nejkrásnější pohled na svět je ze sedla…No fakt! Bylo to vážně super a moc jsme si celý výlet užili!

Zapsala: paní učitelka Monika Pávková

Zlatá farma Štětovice fotoalbum

Tarzan – král džungle v Moravském divadle Olomouc

Kulturní zážitek čekal ve středu 5. června některé žáky 2. stupně naší školy. Děti a členové Baletního studia ve spolupráci s Moravským divadlem Olomouc ztvárnili populární příběh plný akce, napětí a lásky a předvedli dětským divákům různého věku představení plné estetických dojmů a prožitků. Děkujeme.         

Zuzana Linhartová

Tarzan – král džungle v Moravském divadle Olomouc fotoalbum

Zážitkový workshop Paměti národa Mám svůj sen

V pátek 7. 6. se žáci 8. ročníku vžili do života obyčejných lidí žijících v roce 1968 v jednom činžovním domě, aby pomocí hraní rolí a zážitkové pedagogiky pochopili sousloví „Pražské jaro“ a uvědomili si, jaké dosahy měly totalitní režim a invaze na obyčejné lidi a jak mnohdy změnily jejich životní sny, plány a představy.

Zuzana Linhartová

Zážitkový workshop Paměti národa Mám svůj sen fotoalbum

Exkurze Po olomouckých památkách s 6. B

Tradičně se na konci školního roku vydávají žáci 6. ročníku na exkurzi po olomouckých památkách. Mají připravené základní informace a zajímavosti, které prezentují jednotlivě před každou památkou, někteří to jako správní průvodci zvládají zpaměti. Zároveň ve dvojicích poznávají památky podle obrázků na pracovním listu.

V pondělí 10. června vedla trasa obvyklou cestou od chrámu sv. Václava přes náměstí Republiky, Michalské návrší, Horní a Dolní náměstí k Terezské bráně. Letos byla obohacena pozorováním veverky a jejího lezeckého umění po orloji i zhlédnutím díla Mariana Maršálka, sochy z písku a květin, která tentokrát představuje alegorii svobody a demokracie. Putování bylo zakončeno v Šantovce, kde se účastníci skryli před začínajícím deštěm, bohatě se občerstvili a načerpali sílu na závěrečnou cestu zpět do školy.

Zuzana LInhartová

Exkurze Po olomouckých památkách s 6. B fotoalbum

E- Bezpečí

Vážení čtenáři,

máte pocit, že dnešní teenageři nemusí být v online prostředí v bezpečí, jistotě a psychické pohodě? Uvědomujete si nebezpečí sociálních sítí? Obáváte se sextingu, kybergroomerů a online podvodů?

Já rovněž. A proto mě potěšilo, že se mi podařilo ještě v letošním školním roce domluvit besedy s organizací E-Bezpečí, která se dlouhodobě zaměřuje na bezpečnost dětí v online prostoru. Zavítala mezi nás lektorka Janča, která osmáky zábavnou formou provedla veškerou problematikou od bodyshamingu, sextingu, posílání nudesek až po jednání kybergroomerů, kyberšikanátorů i šíření dezinformací a veškerá bezpečnostní rizika sociálních sítí. Žáci byli také seznámeni s tím, jaké důsledky může mít pro jejich jednání digitální stopa, např. co může zapříčinit obyčejná fotka v tričku s potiskem listu marihuany nebo jakou tragédii může způsobit rozhodnutí mlčet než odvaha jednat a bojovat za správnou věc.

Samotní žáci zhodnotili projekt jako zábavný, poučný, dobře vysvětlený a srozumitelnější než předešlé, rovněž ocenili i milý přístup a vtip paní Jany.

Jistě již všechny zúčastněné nenechá v online světě v klidu zdánlivě obyčejná otázka „Může to být naše tajemství?“ a určitě po projektu posluchači ví, co znamená Nepanikař a kam nebo na koho se v případě potřeby obrátit.

Mgr. Zuzana Linhartová

E-bezpečí fotogalerie

Po olomouckých památkách s 6. A

Tradičně se žáci 6. ročníku vydávají na exkurzi po olomouckých památkách. Mají připravené základní informace a zajímavosti, které prezentují jednotlivě před každou památkou, někteří to jako správní průvodci zvládají zpaměti. Zároveň ve dvojicích poznávají památky podle obrázků na pracovním listu.

Ve středu 19. června vedla trasa od chrámu sv. Václava přes náměstí Republiky, Michalské návrší a Dolní náměstí k Terezské bráně, odtud pak přes Horní náměstí ke kostelu sv. Mořice, kde byla v pravé poledne exkurze zakončena výstupem na věž a sledováním orloje a okolí z ptačích výšek.

Mgr. Zuzana Linhartová

Fotky Po olomouckých památkách s 6. A

Projektový den s ČSOB v Pevnosti poznání

Dvakrát do roka se v Pevnosti poznání ve spolupráci s ČSOB konají workshopy na aktuální témata.

Ve čtvrtek 20. června se žáci 7. a 9. ročníku účastnili workshopu Tvoje cesta onlinem a žáci 8. ročníku besedovali s lektory na téma Respekt, planeto. Profesionálové z ČSOB informovali žáky o způsobech, jak se chovat k našemu prostředí všímavě a udržitelně, jak šetřit energiemi, neplýtvat a chránit přírodu. Studenti se také dozvěděli, jak šetřit peníze a přistupovat k vodě, jídlu, nakupování, oblékání a dopravě co nejhospodárněji a nejzodpovědněji. Zda si zapamatovali získané informace, si všichni ověřili v závěrečném kahootu, za který byli tři nejúspěšnější žáci odměněni dárkovými předměty.

Mgr. Zuzana Linhartová

Projektový den s ČSOB v Pevnosti poznání

Interaktivní výstava Kriminálka

Kriminálka

V pátek 21. 6. 2024 zavítali žáci 8. B do prostor nákupního centra Olomouc City na interaktivní výstavu Kriminálka.

Na pěti základních interaktivních exponátech – daktyloskopie, trichologie, DNA, trasologie a identikit se seznámili s kriminalistickými vědami a vyšetřovacími metodami, aby mohli následně pomocí webové aplikace vyřešit případ, vydat se po stopách zločinců, postupně vyloučit podezřelé a zjistit, kdo je vrahem profesorky Pospíšilové.

Na dalších exponátech si na vlastní kůži vyzkoušeli rozpoznávání a průnik obličejů, sestavování identikitu, práci forenzního technika v oboru balistika, hádání kódu k prolomení hesla, hlavolam převozník, jak vypadá kopie těla v 3D reliéfu a další.

Poznali, jak těžká může být samotná kriminalistika, jak složité, či jednoduché je pátrání po pachateli a vyšetřování pomocí různých technik a forenzních věd.

Zuzana Linhartová

Interaktivní výstava Kriminálka

Olympijský víceboj 2023/2024

OLYMPIJSKÝ VÍCEBOJ

V rámci zahradní slavnosti byli vyhlášeni nejlepší účastníci Olympijského víceboje. Čtyři žáci získali nejvyšší – diamantový odznak. Blahopřejeme!

Olympijský víceboj

Certifikát škola

Certifikát vyučující

ZAHRADNÍ SLAVNOST 

Ve středu 26. 6. 2024 se žáci naší školy loučili se školním rokem na zahradní slavnosti. Žáci druhého stupně opět připravili pro mladší spolužáky spoustu zajímavých soutěžních stanovišť.

Zahradní slavnost fotoalbum