Rafty 2018 – Vltava

Opět nastal čas, kdy žáci holické základní školy zavřeli na tři dny své sešity a učebnice a vydali se do krajů, kam se jen tak někdo nedostane. Ne, nemáme na mysli žádnou Středozem, ale krásy řeky Vltavy.

Den odjezdu byl stanoven na pondělí 11. června. Po několikahodinové jízdě autobusem byli účastníci zájezdu ve dvě hodiny odpoledne „vyloděni“ v kempu Pískárna u Českého Krumlova. Nejprve si všichni postavili stany, poté následovalo základní poučení o chování na raftu a technice pádlování. Pak už se nedočkaví vodáci vydali na první etapu letošního kurzu. Čekal je malebný úsek řeky Vltavy mezi Pískárnou a Českým Krumlovem o délce zhruba 10 km. Postupně si vychutnali několik jezů – u papíren ve Větřní, u Papouščí skály, u dřevěného mostu na okraji Českého Krumlova a tři jezy v historickém centru tohoto krásného města. Na jezu pod českokrumlovským zámkem se dokonce stali atrakcí pro kolemjdoucí turisty. Krásné, teplé počasí přálo i několika vodním bitvám. Po prvním dni usínali žáci příjemně unaveni a s úsměvem na rtech. Zážitkům však ještě nebyl konec, poněvadž večer prověřila nepromokavost jejich stanů letní bouřka.

Druhý den čekala na děti výzva v podobě 26 kilometrové etapy z Vyššího Brodu na Pískárnu. Den byl jako vymalovaný, i když už ne tak horký, a trasa byla opět zpestřena několika jezy. Naši rafťáci postupně sjeli jez Bílý Mlýn ve Vyšším Brodě, jez v Herbertově spolu s navazujícím asi 300 metrovým kamenitým kanálem a konečně jez pod hradem v Rožmberku. Při tak náročné etapě musely všechny posádky doplňovat energii, a proto výprava postupně zastavila v kempu U tří veverek, v Rožmberku na oběd a v kempu Branná na svačinku. Závěrečný úsek z Branné na Pískárnu pak všechny rafty zdolaly s přehledem a v rekordním čase. Den však ještě nekončil! Všichni žáci, kteří se účastnili vodáckého kurzu poprvé, byli slavnostně a s patřičnými obřady pasováni na rafťáky!!! Bohužel večer bylo příjemné počasí vystřídáno vytrvalým deštěm, který padal celou noc, „zpříjemnil“ celé výpravě ranní balení stanů a provázel nás i na cestě domů.

Věříme, že všem účastníkům se letos na Vltavě líbilo, takže příští rok AHOJ!!!

Fotky:

Video: