Kryt civilní obrany

V pátek 20. 4. 2022 se třída 9. A s paní učitelkou Černou a paní asistentkou Klvaňovou v rámci dějepisu vyrazila podívat do krytu civilní obrany v Bezručových sadech v centru Olomouce. Tento kryt nebyl nikdy využit a dlouhé roky se o něj nikdo nestaral.

Nyní je otevřen pro veřejnost a jeho součástí jsou příběhy lidí – pamětníků 2. světové války a bývalého režimu. V 1. místnosti je zhruba 45 minutový dokument s rozhovory lidí, kteří za 2. světové války pomáhali v odboji. Dále nás pak čekalo 5 různých kójí oddělených za závěsem a v každé kóji příběh jiného člověka. Ten na nás promlouvá prostřednictvím záznamu a vypráví své vlastní zážitky. Nedílnou součástí je i stolek s jeho fotografiemi a různými dokumenty.

Mne osobně nejvíce zaujal příběh pana Fishera, který byl, ještě s jeho jednovaječným dvojčetem, vybrán v Osvětimi doktorem Mengelem na pokusy. Oba bratři naštěstí pokusy přežili. Dále jsme si poslechli příběh paní německé národnosti, která zažila odsun Němců po válce z našeho území. Seznámili jsme se i se třemi lidmi (z toho i jeden kněz), kteří vzpomínali na to, co se dělo za komunistického režimu.

Mohli jsme si prohlédnout ještě promítání fotek z dob minulých, a nebo kotelnu a únikový tunel krytu. Na konec nás čekala hra. Měli jsme za úkol projít si opět kryt a odpovídat na otázky v různých místnostech, abychom opravili stroj času a dostali se zpět do naší doby.

Celá akce byla zajímavá a opravdu nás bavila. Organizátoři, kteří se na expozici podíleli, se chystají v budoucnu otevřít i druhé patro krytu. Doufám, že tato zajímavá expozice tam pro veřejnost zůstane ještě dlouho přístupná!

Ariana B., IX.A