Archiv pro den: Březen 22, 2019

Exkurze do střediska HZS

Seděli jste někdy v hasičském autě? Viděli jste na vlastní oči technické vybavení uvnitř hasičských vozů nebo vysouvání požárního žebříku? Případně drželi v rukou konkrétní pracovní nástroje?

To vše a mnohé jiné si žáci sedmého ročníku mohli vyzkoušet a prohlédnout v budově HZS na Schweitzerově ulici v Olomouci. Pan Slováček, který se nám celých osmdesát minut věnoval, podal žákům spoustu zajímavých informací o tom, co se k čemu používá, jak vše funguje a co dalšího k pracovním povinnostem hasičů patří. Ochotně odpovídal na dotazy žáků, kteří své načerpané poznatky shrnuli do závěrečných hodnocení. Tady jsou některá z nich:

Verča:  Hasiči mají například i 15 výjezdů za službu nebo jim volá spousta lidí kvůli malichernostem.  Dozvěděla jsem se, že z jedné kapky vody a nějakého roztoku vznikne 7 kapek pěny k hašení, že auto by mělo vážit okolo 16 tun a že hadice měří po 3, 6, 9, 12, 15 a 60 m i to, že pan Slováček má ŘP skupiny D.

Jirka: Hasiči mají speciální auta, stojí kolem 20 miliónů, váží 16 až 18 tun. Hasičský sbor má 45 členů.

Šimon: Hasičská auta byla bohatě vybavena, krásně uspořádána na svém místě a jedno auto mělo vysouvací žebřík, který má výšku po vysunutí 39 m.

Saša: Překvapilo mě, že hasiči Olomouckého kraje mají hasicí pilu. Řeže tlakem vody a příměsí písku.

Kuba: Zaujala mě zde ochota hasičů i moderní vybavení hasičárny. Překvapilo mě, že hasičská tyč je velmi široká a není tak malá jako ve filmech. Překvapila mě i informace, že na směně je 17 -24 lidí aktivních v akci. Jednou za rok se vyměňuje hydraulická kapalina a jednou za 10 let se vyměňují skoro všechny věci na hasičárně.

Vojta: V olomoucké hasičárně jsem byl dnes poprvé. Zajímavé byly hydraulické nůžky, které se používají při autonehodách. Překvapilo mě, kolik vybavení se do hasičského auta vejde.

Ondra: Nejvíc jsem si užil předvedení hasičského žebříku a houkání. Viděl jsem i kabinu hasičského auta. Zjistil jsem nové věci jako třeba postupy při různých zásazích. I když jsem si myslel, že mě to nezaujme, byl jsem mile překvapen.

Zuzana Linhartová