Archiv pro den: Listopad 3, 2017

Živá knihovna – vzdělávání příběhem

Tato netradiční metoda výuky proběhla na naší škole 2. listopadu 2017.

Žákům osmé a deváté třídy přinesla jiný pohled na osudy lidí, kteří jsou v něčem odlišní a vymykají se našim běžným představám. Žáci se seznámili s příběhy „živých knih“, což je vedlo k vzájemnému poznávání, toleranci, proměně zažitých představ a odbourávání předsudků.

Úvod tohoto zajímavého programu se zaměřil na osobnost jedince a mezilidská setkání. Zúčastnění se prostřednictvím cílených aktivit zamýšleli nad tím, jak druhé na první pohled hodnotí, co je při setkání s lidmi ovlivňuje, jestli podléhají předsudkům a zda se jejich první dojmy a pocity s realitou ztotožňují či nikoliv. A pak už s očekáváním vyrazili za příběhy. Živé knihy vyprávěly a čtenáři naslouchali a dotazovali se. Využili bezprostřednost, zájem a schopnost konverzovat anglicky k tomu, aby poznali svět kolem nás: osud hrdého bezdomovce, muslima ze Sýrie, dobrovolnici z Německa, zpověď řeholní sestry či mentální anorektičky nebo posoudili, zda musí být postižení překážkou.

Jednoduše řečeno: Učili se porozumět ostatním i respektovat odlišné.

A závěrem reakce našich žáků.

Mirek: Využil jsem příležitost popovídat si s lidmi o jejich životech.

Barča: Super! Měla jsem možnost konverzovat v angličtině.

Ondra: Dozvěděl jsem se, jak to funguje v jiných kulturách.

Pavel: Bylo to zajímavé, bavilo mě to. Líbila se mi otevřenost živých knih.

Natka: Bylo to dobré, mohla jsem si popovídat s člověkem z jiného státu.

Anet: Dozvěděla jsem se spoustu věcí a změnil se mi pohled na svět.

Hanka: Poznala jsem, jak můžou žít svůj život ostatní.

Ondra: Vezmete si ponaučení a zamyslíte se nad sebou.

Lucka: Velmi se mi líbily ty živé knihy. Jejich pohled na svět! Přes jejich nemoc, postižení nebo odlišnost se dotyční rozhodli stát živými knihami a dělat tyto přednášky. Tato akce byla skvělá.

Fotky z akce